Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

1. 3.: Boljše ceste, zaposlitev, vrtec, vodovod


Program dela krajevne skupnosti Planina pri Sevnici je za letošnje leto zelo obširen, še vedno pa zajema levji delež obnova in vzdrževanje krajevnih cest, ki jih je na območju krajevne skupnosti kar 55 km. Zato je prav, če najprej pogledamo, kako so krajani v lanskem letu poskrbeli zanje v okviru programa dela krajevne skupnosti.
Najprej je treba reči to, da že četrto leto zbirajo krajevni samoprispevek za ceste. V programu za lansko leto je to pomenilo 460.000 dinarjev (cena časopisa 5 din, op.).

Cestna komunalna skupnost je tudi kreditirala obnovo krajevnih cest s 400.000 dinarji in sicer za cesto Šentvid-Podpeč v dolžini 1300 m. Ostale delovne organizacije na območju krajevne skupnosti Planina pa so prispevale sredstva za obnovo ceste Planina-Visoče v dolžini 2300 m. Obe omenjeni cesti sta zdaj v navedeni dolžini asfaltirani.

Omembe vredno je dejstvo, da so vsa zemeljska dela opravili krajani sami, predvsem pa so se potrudili mladi, saj ni bilo nobenega gradbišča brez njihove navzočnosti. Zato so tudi odveč razprave posameznikov na Planini, ki so na nedavni krajevni konferenci SZDL hoteli osvetliti mladinsko organizacijo za nedelovno, češ, da je mladina na cesti. No, v planinskem primeru je bila mladina res na cesti, toda z lopatami in krampi, pa z dobi’o voljo in zavestjo, da je treba s skupnimi močmi graditi tisto, kar imenujemo in imamo za družbeno, torej naše.
Pri gradnji cest so sodelovali seveda tudi brigadirji zvezne mladinske delovne akcije. Lansko leto so tudi vzdrževali ostale ceste, obnovili pa so tudi stopnišče pred spomenikom borcev NOB, kjer so se tudi krajani angažirali z lastnim delom, s sredstvi pa je pomagal Tajfun.

Letos nameravajo izdvojiti 30 odstotkov krajevnega samoprispevka izključno za modernizacijo cest, vmes pa bi bili še dve posebni akciji za zbiranje prispevkov. Pet vaških skupnosti je podalo predloge, kje naj bi ceste modernizirali, končne odločitve še ni. Radi bi zgradili tudi nove ceste in sicer v Podlog in proti Lokam.
Tudi vodovod čaka na obnovo. Napeljava je stara in njena doba sega že deset let čez garancijsko, pa tudi količinsko ni vode dovolj, posebni problemi se pojavljajo v zgornjem trgu.

Del krajevnega samoprispevka bodo porabili za druge komunalne potrebe, kot obnovo kulturne dvorane, adaptirali bi sobo krajevnega urada, uredili pa naj bi tudi spominsko sobo borcev.

Tudi obrtni dejavnosti se obetajo lepši časi, oziroma krajani bodo prišli do določenih potrebnih obrtnih storitev, ki jih na Planini že dolgo pogrešajo. Odprli naj bi frizerski lokal in je zanj že vse dogovorjeno, v pripravi pa je tudi začetek dela mehanične delavnice predvsem za kmetijsko mehanizacijo. Se letos bi radi imeli dislociran obrat, kjer bi predvsem našle zaposlitev še nezaposlene žene, kajti moški so našli delo pri Tajfunu. Na to se veže seveda problem otroškega varstva, ki pa bo v precejšni meri rešen, saj je novi vrtec že pod streho in računajo, da bo v jeseni že sprejel v svoje zavetje 40 otrok v dveh oddelkih.

V gradnji je tudi stanovanjski blok, vendar ta gradnja v primerjavi s srednjeročnim načrtom stanovanjske gradnje na Planini zamuja za 50 odstotkov.

To je seveda samo del programa dela krajevne skupnosti, ki pa zgovorno priča, da na Planini ne počivajo in da se zavedajo, da je razvoj njihovega kraja v prvi vrsti odvisen od prizadevnosti krajanov samih.

Novi tednik, 1. 3. 1979