Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Globa za onesnaženost cest z zemljo ali blatom 1000 evrov


Marsikdo je v teh dneh opazil, da so številne ceste, predvsem lokalne, pa tudi regionalne, onesnažene z zemljo ali blatom. Največkrat je vzrok za onesnaženje spravilo kmetijskih pridelkov in neupoštevanje predpisov voznikov motornih vozil, ki prevažajo omenjeni tovor. Medobčinski inšpektorat in redarstva občin Rogaška Slatina, Rogatec in Podčetrtek opozarjajo, da je takšno stanje vozišča zelo nevarno, predvsem na nepreglednih ovinkih. Obenem opozarjajo, da globa za onesnaženost ceste, ki jo lahko predpišejo tako policisti kot občinski redarji, znaša 1000 evrov.

Ko namreč voznik motornega vozila pripelje na takšen nepričakovano onesnažen del vozišča, največkrat s preveliko hitrostjo za takšno stanje vozišča, se dostikrat zgodi zdrs vozila izven vozišča, v najslabšem primeru lahko vozilo zdrsne na nasprotno stran vozišča prav v trenutku, ko nasproti pripelje drugo vozilo ali pa hodi pešec. Prometna nesreča je tako skoraj neizogibna, posledice pa so lahko katastrofalne.

Da ne bi prihajalo do takšnih podobnih situacij je zakonodajalec v Zakonu o cestah (Uradni list RS, št. 109/2010, 48/2012) določil, da je na cestišče javne ceste med drugim prepovedano nanašati blato ali ga kako drugače onesnaževati. Prav tako mora voznik, preden se vključi v promet na javni cesti s kolovozne poti, nekategorizirane ceste, individualnega priključka, območja izvajanja del ali druge zemljiške površine, odstraniti z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažilo vozišče. V kolikor vozniki tega ne spoštujejo jim lahko policist ali občinski redar na kraju prekrška izreče globo v višini 1.000 evrov! Policist ali občinski redar lahko vozniku vozila, s katerega odpada zemlja ali blato, ki onesnažuje vozišče, prepovesta nadaljnjo vožnjo in takšno motorno ali priklopno vozilo izločita iz prometa.

Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Rogaška Slatina, Rogatec in Podčetrtek tako opozarjata vse voznike, da spoštujejo opredeljene obveznosti in ne povzročajo potencialnih nevarnosti za prometne nesreče. Pri spravilu kmetijskih pridelkov, ki trajajo skupaj več ur, je priporočljivo takšen del vozišča označiti tudi z varnostnimi trikotniki, ki se postavijo na primerno mesto. V kolikor kljub izpolnjevanjem zgoraj opisanih obveznosti pride do onesnaženja ceste, mora povzročitelj vozišče očistiti sam, v kolikor je to zmožen, ali s pomočjo izvajalca rednega vzdrževanja cest. Informacije o teh izvajalcih lahko občani dobijo tudi na občinah. 

Inšpektor in redar Medobčinskega inšpektorata in redarstva bosta na terenu še posebej pozorna na tovrstna stanja in bosta v primerih kršitev ustrezno ukrepala.

Vir: Marko Razboršek, medobčinski inšpektor

* fotografija je simbolična