Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

17. 2.: Ob otvoritvi prve stalne razstave o življenju in delu Miloša Zidanška


Veliko naporov in odrekanj je terjal narodno-osvobodilni boj od našega ljudstva. Veliko življenj je ugasnilo v tistih dneh. Vendar je prav v tistih dneh zagorel velik in plapolajoč plamen upora zatiranih in izkoriščanih ljudi. Med najbolj zagnanimi borci za svobodo je bil tudi Miloš Zidanšek.

Rodil se je leta 1909 v Dramljah, kjer je tudi preživel otroška leta. Kasneje se je družina preselila v Medlog pri Celju, Miloš pa je odšel v Maribor, da se izuči pekovskega poklica. Že pred vojno je bil član centralnega komiteja komunistične partije Slovenije in Jugoslavije, zaradi svojega naprednega in revolucionarnega delovanja pa je bil večkrat zaprt. Svoj pogum in življenjsko požrtvovalnost je pokazal že v prvih dneh vojne in vse do 6. februarja 1942, ko je v neenakopravnem boju padel pod streli okupatorja.

Ves čas njegovega boja za boljši jutri so delavci OŠ Miloš Zidanšek iz Dramelj, skupaj z Muzejem revolucije iz Celja, Maribora in Ljubljane in Zidanškovimi najbližjimi še živečimi sorodniki, poskušali strniti v stalno razstavo, ki je postavljena v avli drameljske osnovne šole. Zidanškov revolucionarni boj pa je bil tesno povezan tudi z delom Slavka Šlandra, Ludvika Mastnaka, Blaža Rocka-Bibe, Franja Vrunča- Buzde, Petra Štanteta-Skale, Tineta Grčarja-Johana in Janka Skvarče-Modrasa, tako da razstava vključuje tudi utrinke iz njihovih življenj.

Ob otvoritvi razstave, ki je bila v petek, 11. februarja, so drameljski osnovnošolci pripravili kulturni program, o pomenu razstave je zbranim spregovoril ravnatelj OŠ Miloš Zidanšek. Franc Trupej, življenje revolucionarja je predstavil France Filipič, predstavnik OK ZZB NOB Šentjur, Jernej Borovnik, pa se je vsem, ki so se trudili za pripravo razstave, zahvalili v imenu vseh šentjurskih borcev. O svojem mladostnem prijatelju je spregovoril Melhior Jošt, Melita Zlatečan, Zidanškova pranečakinja, je izvedla recital o svojem prastricu, ki ga je pripravila Darinka Jošt, razstavo pa je odprla, in zbrane toplo povabila na prvi ogled, Julijana Zlatečan, Zidanškova sestra.

Omenjena razstava, ki je hkrati tudi prva tako obsežna namenjena našemu narodnemu heroju Milošu Zidanšku, že kar sama po sebi vzpodbuja tudi druge, ne samo osnovne šole, ampak tudi druga društva in družbenopolitične organizacije, da pripravijo podobne. Razstava, ki jo je moč pogledati kadarkoli, je namreč bogat pomnik naše NOB.

Novi tednik, 17. 2. 1983