Začel se je praznični veseli december in na območju Kozjanskega in Obsotelja se je v preteklem tednu razvrstilo kar nekaj ustvarjalnih delavnic, kjer so se izdelovali predvsem adventni venčki in voščilnice. Bili smo v Podsredi, kjer so izdelovali voščilnice, v Bistrici ob Sotli in Polju ob Sotli pa so izdelovali adventne venčke.
Sicer pa so se v Sloveniji prvi adventni venčki pojavili v osemdesetih letih prejšnjega stoletja in mi smo jih prevzeli od severnih sosedov, ki so jih poznali že prej. Izhajal naj bi iz Nemčije, kjer ga je leta 1839 prvič pripravil neki evangeličanski duhovnik za otroke v sirotišnic in z njim je hotel pri njih vzbuditi upanje in veselje. Venec je bil sestavljen iz lesenega kolesa in 19 rdečih sveč, ki so simbolizirale dneve v tednu, ter štirih belih za štiri adventne nedelje.
Dandanes poznamo veliko različnih adventnih venčkov, ki se razlikujejo po obliki in po materialih, iz katerih so narejeni. Tradicionalni adventni venček je okrogle oblike, na njemu so enakomerno porazdeljene adventne sveče, ki so ponavadi vijoličaste barve in štiri pentlje. Ker pa radi krasimo tudi zunanjost svojih domov, smo začeli adventne venčke postavljati tudi na vhodna vrata, ponavadi so okrašeni s pentljo, storži in drugimi enostavnimi okraski. Vso potrebno zelenje se ponavadi nabere v bližnjem gozdu, smrekove vejice, vejice ciprese, bršljan, obod venčka pa naredimo iz žice ali vejic lesja, nakar ta obod potem okrasimo z mahom ali slamo. Svečke, ki jih prižigamo, ponazarjajo štiri adventne nedelje. Naraščanje luči pomeni rast dobrega v našem življenju. Štiri sveče simbolizirajo štiri mejnike (stvarjenje, učlovečenje, odrešenje, konec sveta), štiri strani neba (velja za vse ljudi in za ves svet), štiri letne čase (Kristusovo rojstvo je pomembno za vse čase in vsako dobo), človekovo življenje (ob rojstvu). Okrogla oblika venčka simbolizira večnost in popolnost.
Današnji adventni venčki nastajajo v vseh možnih geometrijskih oblikah, k čemur se je tudi zelo prilagodil sam material. Moderni ali tradicionalni, na koncu ni pomembno, kakšni vam krasijo domove, pomembno je to, da se skupaj z njimi pripravljamo na božič in da imajo povezovalno vlogo v družinah.
Obiskovalci delavnice v Polju ob Sotli, ki ga je pripravilo TKD Polje ob Sotli.
Adventne venčke so izdelovali tudi v Mladinskem centru Bistrica ob Sotli.
V Podsredi so imeli delavnico namenjeno ustvarjalnemu pisanju in kaligrafiji, izdelovali pa so tudi voščilnice.
Vabimo vas, da si pogledate še preostale fotografije v galeriji fotografij (KLIK!!!).
f: J. C., MDBS Emilija Sterlek, TKD Mateja Valenčak
t: J. C.