V soboto, 29.09.2012, so v okviru naravoslovnega dneva šestošolcem iz OŠ Šmarje pri Jelšah sodelavci Zavoda RS za varstvo narave predstavili posebnosti Šmarskega potoka. Učenci so obiskali štiri točke ob Šmarskem potoku. Na treh so spoznavali vsebino povezano s postavljenimi informativnimi tablami ob kolesarski stezi, na točki pri železnici pa so risali in ustvarjali.
Pri tabli v naselju Belo so izvedeli, kako je bela vrba dobila ime, zakaj so glavate vrbe ob Šmarskem potoku obrezovali in kako nastane duplo. Izvedeli so, zakaj so drevesa z dupli v naravi tako pomembna. Na drugi točki so se pogovarjali o pomenu obrežne vegetacije, rastlinah, ki rastejo ob potoku in živalih, ki tu živijo. Iskali so tudi razlike med Šmarskim potokom v naselju in izven njega.
Na tretji točki so se pogovarjali o puščavniku in njegovih ekoloških zahtevah. Spoznali so življenjski cikel od požrešne ličinke, ki se prehranjuje s trhlim lesom do odraslega dišečega hrošča. Izvedeli so zakaj je ta hrošč v naravi zelo redek in kaj ga ogroža. Na železniški postaji v Stranju so skicirali glavate vrbe, risbe pa bodo dokončali v šoli. Ker so učenci izredno lepo sodelovali so na koncu dobili darilo: zvezek, zloženko o bontonu ob vodotokih in velik kos risarskega oglja iz bele vrbe.
Takšni naravoslovni dnevi bistveno prispevajo k dvigu zavesti o posebnostih Šmarskega potoka in naravovarstvenem pomenu glavatih vrb ob njem. Prav je, da z osveščanjem začnemo že pri najmlajših.
Besedilo in fotografije: Jurij Dobnik, uni. dipl. geog., Zavod RS za varstvo narave