V nedeljo so s slovesnostjo in kulturnim programom odprli obnovljeni Farovški vodnjak pri župnišču na Žusmu v občini Šentjur. Po obnovi bo vodnjak namenjen predvsem kot rezervni vir pitne vode za krajane in pohodnike. Uporabljen bo lahko tudi kot vir požarne vode, saj na pobočju Žusma ni javnega vodovoda iz doline. Vrednost obnove je 7.800 evrov, od tega je Helios prispeval 2.750 evrov, ostalo pa Občina Šentjur in Krajevna skupnost Loka pri Žusmu. Prostovoljno delo so opravili člani društva Izviri Dobrina in prebivalci Žusma. Izvajalec del je bilo podjetje Remont d.d. iz Celja. Farovški vodnjak bo tudi ena izmed točk v dveh učnih poteh, ki sta v nastajanju.
Devet kilometrov dolga Grajska učna pot Žusem bo odprta marca naslednje leto. Vodna učna pot, Voda je Dobrina pa je veliko večja in je narejena šele kot nagrajena idejna zasnova vodnika po 30 učnih točkah na območju vodnih virov Občine Šentjur v izhodišču kraja Dobrina. V okviru Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda, s pomočjo katerega je potekala obnova, je to že 81. obnovljeni vodni vir v 70. občini v 15 letih delovanja sklada. Heliosov sklad sta leta 1998 ustanovila poslovni sistem Helios in nekdanje Ministrstvo za okolje in prostor. Družba Helios sklad finančno podpira preko prodaje okolju prijaznih premazov, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pa projektu nudi strokovno podporo.
V programu so sodelovali pevci Fantje iz Žusma, glasbena skupina Triperesna deteljica, učenci OŠ Slivnica pri Celju, ki so slikovito predstavili vodno učno pot, Voda je Dobrina ter predstavniki Občine Šentjur, KS Loka pri Žusmu, Društva Izviri Dobrina, Heliosa in Ministrstva za kmetijstvo in okolje. Vodnjak, ki je star več kot sto let, se nahaja ob cesti v bližini župnišča, cerkve sv. Jakoba, cerkve sv. Valentina in bližnjih hiš. Farovški vodnjak je včasih služil predvsem za potrebe župnišča, za zalivanje vrtnin in mimoidočim za oskrbo s pitno vodo.
Pri obnovi so vodnjak od znotraj očistili in na novo postavili celoten zunanji del z nadstrešnico. Prvotne dimenzije vodnjaka so iz hrastovega lesa in so vidne tudi v novi leseni konstrukciji. Uporabili so nekaj starega zdravega lesa in lesen pokrov vodnjaka. Obnova vodnjaka je trajala slab mesec. Vodnjak je globok 3.80 metra, od dna se z 0,90 metra proti vrhu razširi na 1,40 x 1,40 metra. Blizu vodnjaka je parkirišče, kjer se bo uredilo počivališče ter postavilo informacijsko tablo. Obnovo je izvajalo podjetje Remont d.d. iz Celja pod strokovnim nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Celje. Vodnjak je v lastništvu župnije Loka pri Žusmu, Škofija Celje je izdala soglasje za obnovo. Blagoslov vode, vodnjaka in zbranih je prisrčno izpeljal gostujoči župnik Marko Šraml.
Žusem je 669 metrov visok hrib nad Dobrino, na relaciji Šentjur-Slivniško jezero-Loka pri Žusmu-Podčetrtek. Od Šentjurja je oddaljen 10-13 km in je priljubljen pri pohodnikih, kolesarjih in jadralnih padalcih saj predstavlja severni rob Kozjanskega, od koder so lepi razgledi na bližnja Kozjanska naselja in hribe Bohorja, Lisce, Boča in Donačke gore. Ravno območje Žusma in Dobrine ima v povezavi s Slivniškim jezerom priložnost in naravne danosti v razvoju zelenega turizma v Občini Šentjur.
Zbrane domačine in goste je med drugim nagovoril tudi podžupan Občine Šentjur Robert Polnar ter poudaril, da »z obnovo vodnjaka na Žusmu Občina Šentjur izkazuje usmerjenost v ohranitev in izboljšanje vodnega okolja ter v vrednotenje vode kot bogastva naravne dediščine. Voda ni kot vsak drugi tržni izdelek, voda je nasledstvo, ki ga je potrebno odgovorno varovati. Zato obnovljeni vodnjaki predstavljajo lepoto podeželske krajine, kot smo jo poznali včasih, ko so bili vir preživetja. Obnovljen vodnjak in nedavno sanirano divje odlagališče pri gradu Žusem sta konkretni potezi, ki dajeta vzor in zahtevata spoštljiv in odgovoren odnos prebivalcev in obiskovalcev do okolja in tega naravnega bogastva in lepot, ki jih lahko tu uživamo«.
Pobudnica obnove vodnjaka, predsednica Društva Izviri Dobrina Danica Recko pa je povedala, da je »Obnova vodnjaka za kraj Dobrina zelo velikega pomena, saj se s tem ohranja še en del naše kulturne zgodovine. Ta vodnjak bo predstavljal tudi pomembno vsebinsko točko Grajske učne poti Žusem, ki poteka v projektu, ki ga je društvo lani uspešno prijavilo na razpis Lokalno akcijske skupine »Od Pohorja do Bohorja«. Grajska učna pot bo vodila iz Dobrine, čez Molovice, Drenovce, do Žamerka, naprej do Vrhonce, od koder sega lep pogled na Žusemski grad, pot se nadaljuje po gozdu do vrha Žusma, mimo obnovljenega Farovškega vodnjaka, nazaj v dolino. Dolžina poti je 9 kilometrov in je srednje zahtevna. Na poti bodo tri vsebinske točke. Prva v Dobrini, na temo Živa in neživa narava, druga na Vrhonci, kjer bodo predstavljene Grajske dogodivščine ter tretja na Zavodu blizu Žusma, ki se imenuje Zvoki narave, kjer bomo lahko poslušali skržate. Grajska učna pot Žusem bo dokončana marca 2013«.
Delovanje Heliosovega sklada je podprto iz deleža prodaje okolju prijaznih premazov blagovne znamke HELIOS: Bori, Tessarol in Ideal, ki v ta namen od vsakega prodanega litra prispevajo 0,25 evra.
Foto: Matjaž Ledinek