Ljudske pesmi, plesi in običaji so sestavni del narodnostne identitete, obenem so del kulture, ki jo nek narod skuša ohranjati in negovati. Slednje je vodilo I. OŠ Rogaška Slatina in Zavoda RS za šolstvo, ki sta minuli konec tedna v Kulturnem centru Rogaška Slatina organizirala že 16. državno revijo ljudskih pesmi in običajev, “Pika poka pod goro”. Revije, na kateri so podelili priznanja, se je udeležilo kar 29 skupin.
Cilj prireditve je spoznavanje in ohranjanje slovenskih ljudskih pesmi, plesov in običajev, utrjevanje narodnostne identitete ter spodbujanje k zbiranju otroških in drugih ljudskih pesmi. Revije so se lahko udeležile vokalne skupine, vokalno-instrumentalne skupine, pevski zbori in folklorne skupine, ki sicer delujejo na vseh stopnjah splošnega izobraževanja v RS (vrtci, osnovne šole, srednje šole, glasbene šole in fakultete ter umetniške akademije).
Vsaka skupina je po pravilniku v svoj program morala vključiti vsaj dva od štirih predpisanih elementov (ples, petje, prikaz ljudskih običajev in ljudske inštrumente), predstavitev pa je lahko trajala največ osem minut.
Uvodoma sta prisotne in nastopajoče pozdravila mag. Sonja Zajc, predstojnica ZRSŠ OE Celje in Marjan Čuješ, tajnik Občine Rogaška Slatina. Mag. Sonja Zajc je izrazila pohvale in čestitke organizatorjem, ki so kljub težkim časom zmogli pripraviti vse potrebno za tovrstno prireditev. Pohvalila pa je tudi nastopajoče, njihove mentorje in vse, ki na kakršenkoli način pomagajo ohranjati ljudske plese, običaje in pesmi s tem, ko jih širijo med mlade.
Marjan Čuješ je izrekel dobrodošlico v imenu Občine Rogaška Slatina in v imenu župana občine. Poudaril je pomen takšnih dogodkov za samo Rogaško Slatino, ki bi bila po njegovih besedah sicer pusta. Ob tem je omenil, da je v Rogaški malo takšnih dogodkov, ki bi imeli že 16-letno tradicijo.Mimogrede je pozdravil bivšo ravnateljico go. Pelko, ki je pred 16. leti projekt skupaj z Zavodom zasnovala in nad njim skrbno bdi še danes.
Prireditev, ki je bila razdeljena na dve predstavi, je postregla z raznolikimi pesmimi, plesi, prikazom ljudskih običajev in inštrumentov. Ob tem je komisija (ga. Marta Pelko, mojstrica plesa ter dr. Inge Breznik, Višja svetovalka Zavoda RS za šolstvo) podelila 12 zlatih (Vrtec Ljutomer, OŠ Mengeš, OŠ Šoštanj, OŠ Tišina, KUD Otona Župančiča Sora, Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana, OŠ Beltinci, JVIZ II OŠ Rogaška Slatina, Druga OŠ Slovenj Gradec, OŠ Anice Černejeve Makole, JVIZ II OŠ Rogaška – POŠ Kostrivnica ter I. OŠ Rogaška Slatina), 13 srebrnih (Vrtec Zarja Celje, OŠ Kiže, Otroška folklorna sekcija Preddvor, OŠ Glazija Celje, OŠ Horjul, OŠ Sladki Vrh – PŠ Velka, DOŠ Prosenjakovci, OŠ Prežihovega Voranca Ravne na Koroškem, OŠ Griže, OŠ Križevci pri Ljutomeru, KD Krištanci-Šalinci-Grlava SR, IV. OŠ Celje, OŠ Gustava Šiliha Laporje) in 4 bronasta priznanja (Vrtec Tišina, VIZ Vrtec Ormož, Vrtec Cirkovce in KD Celjska folklorna skupina).
Vabljeni k ogledu spodnjega video prispevka, v katerem si lahko ogledate nekaj utrinkov iz nastopov skupin, vabljeni pa tudi k ogledu fotografij (klik!), ki smo jih posneli v prvi predstavi.