TATVINA ŽLEBOV
9. marca so šmarski policisti bili obveščeni, da je nekdo ukradel bakrene odtočne cevi in žlebove s cerkve in bližnje stanovanjske hiše v kraju Cmereška gorca. Policisti za tatom še poizvedujejo.
KURJENJE V NARAVNEM OKOLJU – OPOZORILO
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je na podlagi 4. člena uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju (Ur. l. RS, št. 4/2006), razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Razglas velja od 7. marca 2012 na območju celotne države in velja za območja brez snežne odeje. »Z dnem razglasitve velike požarne ogroženosti naravnega okolja je v naravnem okolju prepovedano kuriti, sežigati ali uporabljati odprti ogenj, puščati ali odmetavati goreče ali druge predmete ali snovi, ki lahko povzročijo požar.«
V spomladanskem času se ob lepem vremenu pričnejo dela v okolici hiš in tudi na kmetijskih površinah. Ljudje si uredijo svoja okolja in pri tem naravne in druge odpadke enostavno skurijo. Pri tem se velikokrat ravna malomarno, zaradi česar prihaja do ogrožanja in povzročene škode drugim ljudem.
Da bi takšnih primerov bilo čim manj, oz., da do njih sploh ne bi prišlo, želimo občane opozoriti, da so pri teh opravilih skrajno previdni in da upoštevajo določila, ki jih predvidevata Uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju, Zakon o gozdovih in Zakon o divjadi in lovstvu.
Pri kurjenju je potrebno urediti kurišče, ki mora biti obdano z negorljivim materialom, prostor okoli kurišča pa mora biti očiščen vseh gorljivih snovi. Oddaljeno mora biti od gozda vsaj 50 m, od pomembnih prometnih poti, večjih naselij in objektov, kjer se izdelujejo, predelujejo ali skladiščijo vnetljive ali nevarne snovi, pa vsaj 100 m. Kurišče mora biti ves čas zavarovano in nadzorovano s strani polnoletne osebe, po končanem kurjenju ali sežiganju pa je potrebno ogenj in žerjavico pogasiti ter kurišče pokriti z negorljivim materialom. Opozoriti je tudi potrebno, da se kurjenje ne sme opravljati ob večjem vetru. Prav tako se pri kurjenju, sežiganju ali uporabi odprtega ognja v naravnem okolju ne sme uporabljati gorljivih tekočin ali materialov, ki pri gorenju razvijajo močan dim ali strupene pline oziroma so kako drugače škodljivi za okolje.
V gozdu je kurjenje prepovedano, razen na urejenih kuriščih in zaradi zatiranja podlubnikov. Kurjenje je prepovedano tudi na kmetijskih neobdelovalnih zemljiščih in nerodovitnih površinah (travišča, ledine…), ki bi lahko ogrozila gozd ali druga zemljišča. V času gnezdenja ptic in poleganja mladičev, med 1. marcem in 1. avgustom je prepovedano sekanje, požiganje ali drugače uničevanje živih meja, grmišč in s suho zarastjo poraslih površin po pašnikih, travnikih in poljih.
Iztok PINTER
KOMANDIR POLICIJSKE POSTAJE
višji policijski inšpektor II