Nogometni klub Rogaška Slatina je v najtežjih časih svojega 65-letnega delovanja. Klub, ki se je v začetku samostojne Slovenije v elitni slovenski nogometni ligi enakovredno kosal z Mariborom, Olimpijo, Muro in ostalimi velikani, je tik pred tem, da zapre svoja vrata. V klubu se ukvarjajo z velikimi finančni težavami. Pravijo, da nimajo dovolj sredstev za vzdrževanje igrišča v kraju. Pesti jih tudi dolg, ki so ga podedovali od prejšnje uprave.
V upravi NK Rogaška so ugotovili, da so stroški, ki jih imajo z vzdrževanjem igrišča, preveliki. Lastnik športnega parka je Občina Rogaška Slatina, ki so jo zaprosili za dodatno financiranje. Tajnik in blagajnik kluba Nino Ivačič nam je povedal: “Iz občinske blagajne smo letos dobili 11.500 evrov za redno vzdrževanje objekta in delovanje mladih selekcij kluba. Vzdrževanje nas na letni ravni stane 24.000 evrov. Lastnika objekta Občino Rogaška Slatina smo zaprosili za dodatna sredstva in tudi predstavili vse stroške, ki jih imamo z vzdrževanjem, a našim prošnjam niso ugodili.” Nadomestnica vodje Oddelka za družbene dejavnosti na slatinski občini Petra Gašparič je povedala, da je financiranje športnih kolektivov v občini urejeno s pravilnikom. “Vsa društva lahko za sredstva zaprosijo na vsakoletnem razpisu v začetku leta,” je povedala Gašparičeva in dodala, da je Občina v minulih letih v športnem parku opravila številne investicije v skupni vrednosti 32.000 evrov. Igrišče ima slatinski nogometni klub v upravljanju od leta 1998. “Takrat smo sklenili pogodbo. Z obveznostim upravljavcu pripadajo tudi ugodnosti. Klub lahko igrišče prosto trži. Kot je meni znano, so to tudi počeli, ko so v Rogaški Slatini gostili priprave različnih klubov in reprezentanc. Do letošnjega leta ni nobena uprava NK Rogaška potožila, da igrišča ne bi mogli vzdrževati,” je pojasnila Petra Gašparič.
Nova uprava podedovala dolg
Visoki stroški vzdrževanja pa niso edini problem slatinskega kluba. Nino Ivačič nam je povedal: “Brez da bi to vedeli, je naša uprava, ko je v začetku leta prevzela klub, podedovala tudi velik dolg. Dolgovi za nazaj se gibljejo med 12 in 13 tisoč evri. Tako smo vsa pridobljena sponzorska sredstva, članarine in ostale prihodke, razen denarja iz občinske blagajne, ki smo ga porabljali namensko, morali nameniti za sanacijo dolgov.” “Edini zahtevek zadnje uprave NK Rogaška je bil, da Občina prevzame stroške infrastrukture, katere lastnik je, klub se pa hkrati odpoveduje ostalih sredstev iz občinskega proračuna, a župan in ekipa niso pristali na to,” je uprava kluba zapisala v sporočilu za javnost. Petra Gašparič je o dodatnih sredstvih povedala: “Najprej so za vzdrževanje zahtevali 40.000 evrov, zdaj pristajajo na 24.000 evrov. Ker 40 tisočakov niso mogli dobiti, zdaj pristajajo na skoraj polovico manjši znesek. To je, vsaj meni, malo čudno. Klub nam tudi ni predočil stroškov.” Nino Ivačič, ki pravi, da so v klubu vse stroške vzdrževanja predstavili Občini, o znižanju zahtevkov pravi: “Najprej smo želeli 40.000 evrov, ker je to primerljivo s sredstvi, ki jih od svojih Občin dobita kluba v Šmarju pri Jelšah in Rogatcu, ki sta tako po velikosti kot tekmovalnih dosežkih v istem rangu kot naš klub. Ker na to niso pristali, smo želeli, da nam pokrijejo vsaj stroške vzdrževanja športnega parka.”
Kmalu brez vode in plina
Pobudnik ideje, da bi Občina Rogaška Slatina v celoti pokrivala stroške vzdrževanja objekta, je predsednik Nadzornega odbora NK Rogaška Stjepan Križnik. “Klub na takšen način ne more več funkcionirati. Stroški se večajo, dolgovi rastejo. Smo tik pred tem, da nam na objektu izklopijo vodo in plin. Člani kluba, ki delujemo prostovoljno, smo za stroške vlagali tudi lasten denar. Podatek, da Občina Šmarje pri Jelšah tamkajšnjemu klubu vsako leto nameni skoraj 60.000 evrov, mi pa od naše dobimo le dobrih 10.000 evrov, pove dovolj, koliko nogomet pomeni v Rogaški Slatini,” je povedal Stjepan Križnik. Podatek, da šmarski klub dobi iz občinske blagajne 60 tisočakov, ni čisto točen. “Mi od Občine Šmarje pri Jelšah na letni ravni dobimo 27.600 evrov, ki so namenjeni za delovanje šestih mlajših selekcij kluba. Je pa res, da Občina skrbi za vzdrževanje in s tem nastalimi stroški vseh objektov, ki jih klub uporablja,” nam je pojasnil predsednik NK Šmarje pri Jelšah Radko Kvas.
Še zadnji poskus dogovora
NK Rogaška, kjer v različnih selekcijah trenira okrog 130 nogometašev, je tako tik pred zaprtjem vrat. Kot nam je povedal Ivačič, so že prekinili pogodbo o upravljanju športnega parka. Odločili so se še za zadnjo potezo. “Občini Rogaška Slatina bomo športni park vrnili v upravljanje. Od njih zahtevamo, da v celoti krijejo stroške vzdrževanja. Za druga sredstva ne prosimo. V kolikor do petka na tak dogovor ne pristanejo, bo uprava nepreklicno odstopila, klub pa bo zaprl svoja vrata,” sta povedala Stjepan Križnik in Nino Ivačič.
Preberite tudi:
Slatinski nogomet (ponovno) pred propadom?
* FOTO: Članska selekcija NK Rogaška se je letošnjo jesen veselila številnih zadetkov in bila na dobri poti k povratku v Štajersko ligo. Solidne rezultate so dosegali tudi člani mlajših selekcij. Kot kaže, podobnih prizorov na nogometnih zelenicah spomladi ne bomo več videvali (foto: arhiv Kozjansko.info)
Marko Kovačevič
Dodano 23. 12.
Izjava za javnost – Delovanje Nogometnega kluba Rogaška Slatina
V zvezi z dne 20.12.2011 prejeto pisno izjavo, da bo uprava NK Rogaška Slatina odstopila ter predala ključe športne infrastrukture, ki jo ima v upravljanju, v kolikor njenega vzdrževanja v celoti ne bo zagotavljala občina, želimo v nadaljevanju pojasniti stališče občine; saj menimo, da v javnosti krožijo nepopolne in neresnične navedbe, ki v celoti ne prikazujejo dejanskega stanja.
NK Rogaška Slatina nas je letos prvič, dne 10.10.2011, pisno obvestil, da so soočeni z nezmožnostjo poravnavanja zapadlih obveznosti in na predhodno opravljenih sestankih postavil zahtevo, da občina zagotovi dodatnih 40.000 EUR (kasneje so zahtevo znižali na 20.000) sredstev ali pa v celoti prevzame infrastrukturo v opravljanje, sicer ne bodo pripravljeni nadaljevati z delom. V občinski upravi sicer želimo zagotoviti nemoteno delo tako za mladinske selekcije kot člane, vendar pa je takšen ultimat (v prestopnem času članske ekipe) nesprejemljiv, saj neustrezno prikazuje prevzete odgovornosti uprave kluba in možnosti izplačil iz občinskega proračuna.
V letu 1998 podpisana pogodba o predaji športne infrastrukture v upravljanje društvu je imela jasno opredeljen namen: občina in MKS Rogaška Slatina, kot lastnika zemljišč in infrastrukture, sta s prenosom v opravljanje želela omogočiti NK Rogaška Slatina nemoteno opravljanje dejavnosti, ki se mora deloma izvajati tudi s prostovoljstvom, donacijami, sredstvi sponzorjev, vadninami, članarinami ter trženjem igrišča. Vzdrževanje infrastrukture mora biti v rokah njenega koristnika, saj lahko le ta zagotavlja takšno obliko vzdrževanosti, kot je potrebna za redno (in uspešno) delo, in le tisti uporabnik, ki je dolžan plačevati stroške spremlja njihovo višino. V občini Rogaška Slatina na takšen način upravlja objekte tudi nekaj drugih društev (smučarsko, balinarsko) in menimo, da to opravljajo dobro. Občina Rogaška Slatina je v celotnem obdobju od podpisa pogodbe o upravljanju iz proračuna zagotavljala sredstva za redno vzdrževanje; v infrastrukturo ob nogometnem stadionu pa je vložila še 269.000 EUR (za zagotovitev tribun in parkirišč) in s tem dodatno prispevala k funkcionalnosti in vzdrževanosti športnega objekta. V proračunu za 2012 je predvidena dodatna zagotovitev sanitarij za obiskovalce, katerih dograditev je predlagala uprava društva. Letno delitev sredstev za šport, ki jih vsakoletno zagotavljamo v proračunu občine smo dolžni izvesti z javnim razpisom, na katerega se smejo prijaviti subjekti, ki so registrirani kot društva ali zavodi. NK Rogaška Slatina je v letu 2011 za vzdrževanje infrastrukture, delovanje mladinskih selekcij in izobraževanja primeroma prejelo 11.500 EUR, kar predstavlja najvišji znesek, ki ga je v tem letu prejelo katerokoli športno društvo na območju naše občine. V letu 2011 je bilo s tem razpisom sofinancirano delovanje 27 športnih društev in drugih štirih subjektov.
Ni naloga občine, da preverja poslovna poročila in bilance društev (razen za delež sredstev, ki ga izplačamo iz proračuna) zato se tudi ne nameravamo opredeljevati o smotrnosti in upravičenosti stroškov za upravljanje, ki jih uprava prikazuje. Neporavnane obveznosti iz delovanja društva iz preteklosti, na katere se uprava sklicuje, po našem mnenju ne morejo in smejo vplivati na zagotavljanje pogojev za delovanje mladinskih selekcij. Nobena izmed dosedanjih uprav tega športnega društva namreč ni na takšen način izrazila nestrinjanja z obveznostmi, prevzetimi s podpisano pogodbo o prenosu infrastrukture v upravljanje, zaradi česar menimo, da je bilo upravljanje pravilno zastavljeno; vsekakor pa brez prostovoljnega dela danes ni mogoče zagotoviti uspešnega delovanja nobenega kluba. Brez predloženega sanacijskega programa je tako težko pričakovati, da bi lahko sedanja uprava društva zagotovila nemoteno delovanje selekcij v prihodnosti, zaradi česar ocenjujemo, da je njihova odločitev primerna.
V občinski upravi ocenjujemo, da je potrebno vprašanja o sodelovanju z društvi reševati v kulturnem dialogu v skladu z določbami Pravilnika o sofinanciranju športnih društev v Občini Rogaška Slatina, ne pa pred javnostjo z očitki in primerjavami z drugimi občinami, ki ne prikazujejo realne slike.
Po zapisniškem prevzemu infrastrukture v športnem centru bomo skušali zagotoviti ustrezne pogoje za delovanje mladinskih selekcij, saj verjamemo, da bo tudi v društvu interes za to obstal.