Od minulega torka si lahko v prostorih Anine galerije v Rogaški Slatini ogledate razstavo slik Čarlija Grmiča, slikarja, ki ga je nomadski duh odnesel po svetu. V Afriki je za preživetje slikal na ulicah in lovil škorpijone, bil je v Avstraliji pri Aboriginih, na Japonskem, amulete se je naučil plesti pri severnoameriških Indijancih, bil je v mestih Južne Amerike, na Japonskem, na Baliju…
Odprtje slikarske razstave je tokrat potekalo malce drugače, kot smo v Anini galeriji vajeni. Znani celjski glasbenik Brane Mihajlovič – Kosta, raziskovalec in interpret blues glasbe, ki tudi v tujini uživa velik ugled kot resonator kitarist, je navzoče z igranjem pozdravil kar pred galerijo. Po uvodnih pesmih, ki kar niso hotele pregnati dežnih kapelj, je sledil pozdrav direktorice Zavoda za kulturo mag. Klaudije Redenšek. Slednja je nato besedo prepustila umetnostnemu zgodovinarju Alešu Stoparju, ki je navzočim na kratko razložil Čarlijeva dela. Vse to si lahko ogledate v spodnjem video prispevku.
Čarli Grmič je slikar, ki zadnja leta živi in ustvarja v Celju, je zaljubljenec v budizem, nikoli ne slika brez glasbe. Slika od kar ve zase, a je za prvo samostojno razstavo potreboval spodbudo prijateljev in hčere Hane. Tanja Plevnik, prof. lik. umetnosti ga primerja z znano Celjanko Almo M. Karlin. Kakor njej, je morda tudi Čarliju Celje le malo daljša postaja. Kdo ve, kam ga bo v naslednjem trenutku duh nomada odnesel.
Znan je po slikanju na velika platna, z oljnimi barvani, po igri prelivanja barv, ne omejuje se z akademskimi pravili. Figuralika se včasih pojavi kot naključje v tonskih prelivih ali kot naivni črni izris čez barvno ozadje. Včasih se zgodi pravi metež barv, ki se mora, preden prekrije belino platna, najprej prebiti skozi Čarlijeve notranje pokrajine. Predstavljamo vam nekaj Čarlijev del, ki jih je na ogled postavil v Anini galeriji.
Razstavo, vredno ogleda, si lahko v Rogaški Slatini ogledate do 3. julija. Vabljeni k ogledu video prispevka iz otvoritve razstave.