Prvi delovni dan po prvomajskih praznikih so se v glasbeni dvorani Grand hotela v Rogaški Slatini predstavili pevci in instrumentalisti legendarne skupine Los Faycanes iz Kanarskih otokov. Skupina tridesetih glasbenikov v Sloveniji nastopa prvič, v Rogaški Slatini se je predstavila s tradicionalno folklorno glasbo s Kanarskih otokov.
V svojem bogatem in pestrem repertoarju poleg omenjene tradicionalne folklorne glasbe izvajajo in interpretirajo tudi popularno glasbo različnih avtorjev: Nestor Álamo, Andrés Macías, Emilio Gómez, Juan Alberto Manzón, Pancho Guerra ter pesmi iz glasbene tradicije Latinske Amerike. Skupina, ki deluje že več kot 42 let in si od vsega začetka prizadeva ohranjati tradicionalno glasbo z otokov in svoje folklorne korenine, je tokrat prvič nastopila na nešpansko govorečem področju. Skupina nosi ime po staroselskih svečenikih, ki so v mestu Telde živeli pred špansko zasedbo otoka Grand Canaria. Posneli so triindvajset del, na katerih najdemo tudi polko, mazurko in ostale zvrsti glasbe.
V Sloveniji bodo v šestih dneh nastopili kar šestkrat. Pred nastopom v Rogaški Slatini so nastopili na Javorjevici nad Šentjernejem in v Dravogradu, v naslednjih treh dneh se bodo predstavili še v Nazarjah in v Stražišču pri Kranju, zaključni koncert pa bodo izvedli 6. maja v dvorani Španskih borcev v Ljubljani. Nastope znamenite skupine s kanarskih otokov sta poleg Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD), ki je soorganizator koncertov, omogočila španska vlada in špansko veleposlaništvo v Sloveniji. Pobudnica koncertov je Vera Mejak, Slovenka, ki zadnja leta živi na Kanarskih otokih.
Nastop izvrstnih glasbenikov je prisotne za dobro uro odpeljal v izjemno vzdušje in doživetje otokov ognjeniškega izvora, ki se nahajajo zahodno od obal zahodne Afrike. Žal je zaradi dežja, ki je zagodel organizatorjem, koncert bil prestavljen izpod arkad Grand hotela Rogaška Slatina v dvorano, kjer je nastop legendarne špansko-temperamentne zasedbe pričaral malce drugačno vzdušje kot bi ga na prostem, zagotovo pa se je slednje poznalo tudi na številu obiskovalcev.
Vabljeni k ogledu spodnjega video prispevka, kjer smo za vas ujeli nekaj utrinkov tradicionalne glasbe iz Kanarskih otokov, poslušate lahko pesem La Traida del Agua, ki se nanaša na običaj na Kanarskih otokih, sam naslov pa naj bi pomenil “prenašanje vode”.