Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Občni zbor Športne zveze Šentjur: še 4 leta umiranja na obroke?


Občni zbor ŠZŠ, ki se je zgodil v sredo, 30. marca, očitno ne bo rešil ničesar: agonija te krovne športne organizacije, ki se je začela pred 8 leti, ko jo je skoraj polovica športnih društev zapustila zaradi »sovražnega prevzema« s strani športnih pedagogov, se očitno le poglablja. Toda konca le še ni videti.

Volilni občni zbor ali farsa?
Kljub temu, da so se udeleženci zborovanja delali, da je vse v redu, morda je tudi res bilo vse legalno, je bila scena vendarle groteskna. Od 77 šentjurskih športnih asociacij, od katerih jih okrog 50 sofinancira Občina, je v ŠZŠ včlanjenih 33, na občnem zboru pa jih je bilo le 15, od teh je imel en predstavnik 2 pooblastili.

Poslovnik občnega zbora (ki se očitno sprejema za vsak občni zbor posebej?), poročila predsednika (Aco Pepevnik), NO in finančno poročilo (podal ju je delovni predsednik Vlado Artnak) so bila projicirana kar na steno, v velikosti cca 100 X 80 cm, skratka praktično nečitljiva. Toda če so bili s takšno (nikakršno!) predstavitvijo informativnih dokumentov zadovoljni navzoči zastopniki društev, se boste z njimi morali zadovoljiti tudi bralci ŠN. Vsaj ugovarjal ni nihče. Predvidevam, da je tovrstna demokracija v ŠZŠ pač uzakonjena. Razprave o poročilih, ki so bila sprejeta soglasno, ni bilo. Sledile so volitve. 14 navzočih predstavnikov društev je po predpisih izvolilo 14 članov UO in NO. Ali so volili le sami sebe ali tudi odsotne kandidate, ni bilo mogoče razbrati. Razumljivo, izvoljeni so bili vsi predlagani. Edini trije, ki so dobili vse glasove, so bili nosilci politike ŠZŠ v prejšnjih dveh »umirajočih« mandatih: Artnak, Pepevnik in Podgoršek.

Okrog programa dela se je nato le razvila razprava. Iz nje sem izluščil, da je ŠZŠ pred finančnim potopom s 600 evri rešil neznani dobrotnik, ki pa ga tudi na izrecno prošnjo delovnega sopredsednika Pečarja niso razkrili. Finančno ponudbo, ki jim jo je lani dala Občina, so namreč zavrnili kot nizkotno. Kakšna je bila ta ponudba, se ni dalo razumeti. Navzoči, po imenu se ni nihče predstavil, sam pa sem prepoznal le nekatere (Artnak, Pečar, Rožejeva, Zdolšek …), so se najdlje zadržali na kritiki čudne občinske politike, ki je brez razumevanja za športno zvezo, razdeljuje športu namenjen denar brez meril … Novi župan sicer naj bi imel nekaj več posluha za šport, pri njem so imeli celo obetavni skupni sestanek z »uporniki«, toda »nisem dovolj pameten, da bi vedel, kaj se bo izcimilo iz tega,« je zaključil Vlado Artnak. Novega predsednika ŠZŠ bo na prvi seji izvolil UO, zdi pa se, da ta trenutek, ko se je Aco Pepevnik nepreklicno umaknil, ostaja edina varianta Vlado Artnak, ki je iz ozadja avtoritativno tudi doslej vodil ŠZŠ.

Pod črto

Da umiranje ŠZŠ na obroke za šentjurski šport ni koristno, je nesporno, glede vzrokov tega bolnega procesa pa so mnenja nasprotna. Ožja ekipa okrog Vlada Artnaka, ki sedaj vodi ŠZŠ, je prepričana, da je kriva politika, ki ne zna ceniti njihove zagnanosti in strokovnosti oziroma »civilne« organiziranosti športa. Toda če je ta ekipa pred 8 leti še bila kar pri močeh, se je sedaj praktično usula. Od športnih pedagogov, ki so »osvojili« ŠZŠ pred 8 leti, sta ostala le še Artnak in Podgoršek, vsi drugi sedanji člani UO ŠZŠ so bolj ali manj le »padalci«, ki so zraven bolj ali manj naključno in ker še vedno upajo, da bo ŠZŠ slej ko prej postala reprezentativni predstavnik šentjurskega športa. In bo nekoč tudi razpolagala s proračunskim denarjem.

Toda ŠZŠ takšna, kot je, je očitno na koncu. Izgubila je zaupanje ne le velike večine športnih društev, ampak tudi tistih, ki skrbijo za občinske finance. Dejansko nima niti denarja niti volje res nekaj narediti za šport. Verjetno bi že zdavnaj sama spontano odmrla, če jo ne bi držal pokonci neuničljivi Vlado Artnak, ki je v njej vse, predsednik, tajnik, ideolog, strokovni delavec … Vsaj polovica športnih društev v Šentjurju ga ne mara in mu ne zaupa.

Pravzaprav ni mogoče s prstom pokazati, od kod ta antipatija, ki pa je nesporna in na neformalni ravni zlahka ugotovljiva. Težava je v tem, da se sam tega bodisi ne zaveda, bodisi se temu spoznanju zavestno upira z vztrajnim utrjevanjem svoje centralne pozicije v športu in v ŠZŠ. Toda sedaj so zadeve drugačne in je tako rekoč še čas za nujne radikalne spremembe. ŠZŠ in tudi nova županova občinska ekipa si enostavno ne smeta privoščiti še 4-letnega nategovanja do nezavesti. Novi predsednik UO naj se Artnaku javno in formalno zahvali za sodelovanje in še letos pripravi izredno volilno skupščino. Če v sedanjem UO ni človeka, ki bi bil dovolj samostojen in nima dovolj zaupanja v športnih krogih, bi bilo smotrno, da izredno skupščino ob soglasju vseh športnih asociacij v občini pripravi občinski strokovni delavec ali predsednik odbora za šport. Članstvo v ŠZŠ bi lahko bilo med drugim tudi vstopna točka za proračunsko sofinanciranje dejavnosti.

Zagotovo obstajajo še druge variante, kako priti so kredibilne ŠZŠ. Pa to ni vsesplošen napad na športne pedagoge, v občini jih imamo preko 10 in so tako rekoč naravni in strokovni del delujoče ŠZŠ, toda nikakor ni nujno, da so v vrhu odločanja. Vsaj dokler številnih zagnanih športnih funkcionarjev ne prepričajo, da jim ne gre le za denar.

Kdo bi lahko bil tista odrešujoča združujoča osebnost, ki bi lahko razvoj ŠZŠ obrnila v želeno smer? V prehodnem obdobju do izvolitve legitimnega novega vodstva morda Klemen Zdolšek, ki mu počasi raste rating tako med športniki kot politiki. In pravzaprav predstavlja kar močno kompromisno rešitev.

FK / Šentjurske novice, 20. 4. 2011

 

Dodano naknadno

Po podatkih s spletnega mesta ŠZŠ je predsednik UO postal Vlado Artnak, podpredsednika pa Klemen Zdolšek in Andrej Frece.