Pogosto je ravno cena cepljenja proti raku na materničnem vratu tista, ki ženske in starše najstnic odvrne od cepljenja. Že lani so na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje znižali ceno cepljenja in v šestih mesecih cepili 174 deklet in žensk. Dober odziv je spodbudil tudi letošnjo odločitev Zavoda za zdravstveno varstvo Celje, ki bo od 11. oktobra omogočil precej cenejše samoplačniško cepljenje z dvovalentnim cepivom proti raku na materničnem vratu. Tako bo cena za en odmerek dvovalentnega cepiva proti okužbi s HPV znašala 65 namesto 105 evrov. Za zaključeno cepljenje so potrebni trije odmerki cepiva v obdobju šestih mesecev.
»Z dostopnejšo ceno cepljenja se na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje aktivno odzivamo tudi na specifično problematiko celjske zdravstvene regije, kjer je obremenjenost z obolevnostjo zaradi raka materničnega vratu večja kot v drugih slovenskih regijah. V letu 2007 je znašala 18,4 obolelih na 100.000 žensk, v Sloveniji pa 14,8 obolelih na 100.000 žensk. Cepljenje proti okužbam s humanimi papiloma virusi (HPV) s štirivalentnim cepivom je bilo uvrščeno v program cepljenja lani in je tudi v letošnjem šolskem letu brezplačno za deklice, ki obiskujejo 6. razred osnovne šole. Za vse ostale mladostnice in ženske, ki bi se s cepivom želele zaščititi proti okužbi s HPV, pa je cepljenje še vedno samoplačniško. Z nižjimi stroški cepljenja želimo spodbuditi k cepljenju večje število žensk in deklet. Čeprav je cepivo dostopno že od decembra 2006, še vedno ugotavljamo, da imajo dekleta in žene večinoma premalo informacij o možnostih zaščite pred okužbo s HPV, ki povzročajo predrakave in rakave spremembe na materničnem vratu. Po trajni okužbi z visokorizičnimi HPV se lahko pojavi rak na materničnem vratu, ki je v Sloveniji pomemben javnozdravstveni problem, saj za tem rakom vsako leto zboli okrog 150 žensk, od 30 do 40 pa jih zaradi bolezni umre,« je povedala dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije, predstojnica oddelka za epidemiologijo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.
Cepljenje proti okužbi s HPV lahko opravimo sočasno z drugimi cepljenji. Cepivo je varno. Po svetu so razdelili več sto milijonov odmerkov cepiv proti okužbi s HPV in najpogostejši neželeni učinek, ki se pojavi pri majhnem številu cepljenih, je kratkotrajna reakcija na mestu cepljenja. V Sloveniji sta dostopni dve vrsti cepiva: štirivalento in dvovalento. »Štirivalento cepivo je uvrščeno v rutinsko cepljenje šestošolk; ščiti pred okužbo s HPV 16 in HPV 18, ki v 70 odstotkih povzročata raka na materničnem vratu, in poleg tega ščiti tudi pred genitalnimi bradavicami. Dvovalento cepivo prav tako ščiti pred HPV 16 in HPV 18, ob tem pa so pa izsledki najnovejše raziskave pokazali, da to cepivo zaščiti tudi pred okužbo z drugimi rakotvornimi humanimi papiloma virusi, ki sicer niso zajeti v cepivu zaradi tako imenovane navzkrižne odpornosti. Če cepimo deklico, ki okužbi še ni bila izpostavljena, v več kot 90 odstotkih preprečimo nastanek najhujše predrakave spremembe, ki zahteva kirurško zdravljenje z različnimi metodami, ki lahko poškodujejo maternični vrat. Po tovrstnih posegih je do dvakrat povečano tveganje za prezgodnji porod in druge težave, ki zmanjšujejo rodno zdravje žensk. Ženske, ki imajo odkrite predrakave spremembe, so najpogosteje stare okoli 30 let in še niso rodile, ko pa želijo donositi otroka, se pojavijo posledice zaradi posegov, povezanih z zdravljenjem predrakavih sprememb,« še pojasnjuje dr. Alenka Trop Skaza. Cepljenje torej prispeva k boljšemu reproduktivnemu zdravju žensk in znižuje stroške bolnišničnega zdravljenja predrakavih sprememb ter raka materničnega vratu
Okužba z rakotvornimi humanimi papiloma virusi, ki so najpomembnejši povzročitelji raka materničnega vratu, je zelo pogosta in se prenaša z intimnimi stiki. Vsaj 50 odstotkov ljudi, ki imajo spolne odnose, se v življenju okuži s HPV. Okužba je najpogostejša pri mladostnikih in mladih odraslih. Ljudje, okuženi s HPV, večinoma sploh ne vedo za okužbo in je ne prepoznajo. Pri večini žensk okužba v osmih do dvanajstih mesecih spontano mine, pri okoli 10 odstotkih žensk pa se razvije trajna okužba, ki se lahko po več letih konča z rakom na materničnem vratu. A tudi pri ženskah, ki bodo cepljene, bodo nujno potrebni redni ginekološki pregledi in odvzemi brisov materničnega vratu, saj cepivo ne ščiti proti vsem genotipom HPV, ki povzročajo raka na materničnem vratu. Žal več kot tretjina žensk, ki zboli za rakom materničnega vratu, ne hodi redno na ginekološke preglede in odvzeme brisov materničnega vratu.