Rdeča nit poletne prehrane naj bo raznovrstna sezonska hrana, predvsem sadje in zelenjava. Jedi, polne kalorij, so v poletnih dneh manj primerne – so poudarili na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje. V obdobju visokih temperatur zato raje posežemo po lahkih jedeh. Zaradi vročine in močnejšega znojenja je izrednega pomena redno in načrtno pitje vode za ohranjanje dobrega počutja. Zdravniki in prehranski strokovnjaki odsvetujejo uživanje pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali velike količine sladkorja, saj te pijače povečujejo odvajanje tekočine iz telesa. Za potešitev žeje in dobro delovanje organizma potrebujemo predvsem vodo.
»Najbolj nas odžeja navadna, neoporečna voda. Dnevna potreba po vodi je odvisna od posameznikove starosti, zdravstvenega stanja, aktivnosti in drugih individualnih posebnosti. Odrasel zdrav človek naj bi v povprečju na dan popil približno dva litra vode. Poleti je pitje vode izrednega pomena tako za potešitev žeje, kot za dobro delovanje organizma in preprečitev dehidracije. Priporočamo tudi nesladkane zeliščne čaje in sadne sokove, ki vsebujejo 100-odstotni sadni delež, ki jih po želji razredčimo z vodo. Pijmo tudi, kadar nismo žejni. Poleti bodimo pozorni zlasti na lahko prehrano. Kakovostne beljakovine lahko zaužijemo z različnimi vrstami mesa. Prednost dajemo beli vrsti mesa, ribam in drugim morskim dobrotam. Uživamo tudi stročnice (sojo, fižol in čičeriko), jajca in manj mastno mleko ter mlečne izdelke. Izbiramo med polnovrednimi žiti in žitnimi izdelki, kot so temne vrste kruha, riž, testenine in razne kaše. Koristi nam tudi, da užijemo čim manj slaščic, maščob in sladkorjev,« je povedala Tatjana Škornik Tovornik z oddelka za socialno medicino in promocijo zdravja na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.
Zaradi težko prebavljivih jedi, zlasti maščob, se naša pripravljenost za telesno dejavnost zmanjša, mi pa se polenimo. Tudi pripravo hrane lahko prilagodimo letnemu času. Poleti se izogibamo termičnim postopkom obdelave hrane, kot so praženje, pečenje in cvrtje. Namesto tega lahko hrano dušimo, kuhamo v sopari in se izognemo dodajanju maščob. Če imamo možnost, uporabimo poletno kuhinjo na vrtu za pripravo jedi na žaru. Poleg vseh vrst mesa lahko na žaru pečemo tudi zelenjavo, denimo bučke, jajčevce in papriko. Dobrodejne za naše dobro počutje so zelenjavne juhe, ki vsebujejo mnogo hranilnih snovi in tekočino. Zelo okusne in zdravju koristne samostojne jedi so lahko solate. Če jim dodamo testenine, stročnice, belo meso, tuno ali sir, dobimo dobro sestavljene hladne jedi.
V poletnem času naj v naši prehrani prevladujeta zelenjava in sadje, saj vsebujeta veliko vitaminov, mineralov, antioksidantov in prehranskih vlaknin, ki jih organizem potrebuje zaradi povečane telesne dejavnosti. Smiselno je, da dajemo prednost sezonskim in lokalno pridelanim živilom. Prednost sezonskega sadja in zelenjave je v lažji dostopnosti, večji kakovosti, krajši poti od njive do krožnika in nenazadnje tudi v ugodni ceni.