Na predpraznični dan minulega tedna se je v Rogaški Slatini zgodil dogodek, ki nas je popeljal skoraj stoletje v preteklost.
Na plesno – avtomobilistični prireditvi so nam bile predstavljene pričeske in obleke prvih desetletij dvajsetega stoletje, za pravo vzdušje so poskrbeli Big Band Jazz Punt Tolmin, PDP Rolly in plesna skupina Besne Gliste iz Ljubljane, ki se nam je predstavila s skoraj pozabljenim plesom, swingom.
Swing ples je skupina plesnih zvrsti in stilov, ki so nastali kot odziv na swing glasbo v letih 1920 – 1940. Večina swing plesov se je pričela v afroameriških skupnostih. Po pričakovanjih je bil na začetku, ko se je pojavil, s strani učiteljev plesa, sprejet zelo odklonilno in hladno. Po 2. svetovni vojni, ko so ga vojaki in mornarji plesali v vojaških bazah, od takrat se je popularnost swinga vedno bolj širila. Potrebno je poudariti, da je pojav različnih glasbenih slogov močno vplival na razvoj swinga.
O resničnih začetkih swinga v Sloveniji lahko govorimo šele okoli leta 2005, ko se je pojavil prvi klub, Swing-Rockabilly društvo, imenovano Vintage. S tem so se pričeli prvi tečaji, plesne prireditve, ter ostale swing plesne prireditve. Slovenijo je na evropski in svetovni swing plesni zemljevid postavilo Društvo za kulturo swinga SweetSwing, ki je leta 2007 organiziralo prvi mednarodni swing festival v Sloveniji, Ljubljana SweetSwing Festival. Društvo Vintage pa je aprila 2008 na glavnem trgu v Ljubljani prvo postavljalo svetovni rekord v swing zvrsti, plesu Charlestone.
V Rogaški Slatini se je 6 plesalcev swinga, skupina Besne Gliste, predstavilo na Evropski ploščadi. Po splošnem navdušenju prisotnih so organizirali “hitri” tečaj, prve korake swinga. Plesalcem se je pridružilo kar nekaj “tečajnikov”, ker si lahko ogledate v spodnjem video-prispevku. Kot pri večini prispevkov, pa si lahko ogledate tudi našo foto-galerijo.
Seveda ne moremo mimo plesne šole Rolly, ki je prav tako poskrbela, da smo lahko občudovali njihove plesalce in njihove korake, ki so prikazali raznovrstnost in različnost swing plesov.
Ves čas prireditve so bili ob Evropski ploščadi parkirani stari avtomobili iz začetka 20. stoletja. Za predstavitev “oldtimerjev” so poskrbeli AMK Classic Slovenska Bistrica, ki so po tečaju swinga odgovarjali na vprašanja voditelja in bili pripravljeni odgovoriti na vprašanja prisotnih.
Vsekakor zanimiv projekt, za katerega gredo pohvale organizatorju, Mladinskemu svetu občine Rogaška Slatina.