Župan Občine Šmarje pri Jelšah Jože Čakš zaključuje svoj četrti mandat na čelu tretje največje občine Obsotelja in Kozjanskega. S pomočjo vprašanj uporabnikov in bralcev Kozjansko.info v naši akciji Vprašajte župana smo se z njim pogovarjali o bazenu, Štajerskem valu, kolesarski stezi, obvoznici, stanovanjih in še čem. Vprašali smo ga tudi, kako bo pred kratkim sprejet Zakon o integriteti vplival na njegovo odločitev o županski kandidaturi na prihodnjih volitvah. Intervju si oglejte v spodnjem posnetku ali preberite v naslednjih vrsticah.
Občina Šmarje pri Jelšah se je v minulem mandatu lotila številnih investicij v športne objekte, a bržkone najbolj želenega s strani občanov še ni. Na spletnem socialnem omrežju Facebook se je pojavila skupina »V Šmarju pri Jelšah hočemo obnovljen bazen,« ki je združila že 450 Šmarčanov. Kakšen je vaš odgovor na njihovo pobudo in vprašanje o bazenu, ki ga je postavil obiskovalec našega portala?
Če spremljate investicije, ki jih izvajamo, jih je kar precej na področju športa. Ko smo tehtali čemu dati prednost, je bila prednost dana objektu v športnem parku s tribunami in garderobami. V to investicijo tokrat ni bilo mogoče vnesti obnove bazena, ki ima posebne zahteve. To ne pomeni, da bazena v Šmarju ne bo. Zadnja faza investicij na področju športa je izgradnja bazena, ki bo sledila tej fazi, ki se trenutno zaključuje – izgradnji pomožnega nogometnega igrišča in telovadnice v Šentvidu. Predvidevam, čeprav bo to mogoče v drugih rokah, da bo bazen predviden za izgradnjo v letu 2012. Bazen ni dan na stranski tir, bazena zaradi visokih stroškov investicij sedaj nismo mogli uvrstiti. Sam se zavzemam, da bi bil bazen zgrajen. Šmarje je imelo bazen že pred 2. svetovno vojno, imamo celo fotografijo iz otvoritve, in dajem prav tistim, ki si želijo bazen v Šmarju. Kolikor bo v moji moči, se bom tudi sam za to zavzemal.
Kakšna je trenutna situacija z odhodom radia Štajerski val iz prostorov v Kulturnem domu Šmarje pri Jelšah? Enega od naših bralcev zanima, če se bo letos v Šmarju zgodila prireditev V poletje s Štajerskim valom.
Te prireditve verjetno ne bo. Ta prireditev je bila vedno v prvi polovici meseca junija. Štajerski val je bil organizator tega, mi smo to prireditev vsako leto sofinancirali v višini od 2000 do 2500 evrov in omogočili Štajerskemu valu uporabo ploščadi, kulturnega doma, naših miz in vsega drugega. Letos s strani radia ni prišla nobena pobuda. Tako predvidevam, da te prireditve ne bo. Med drugim samo toliko: Štajerski val je prosil za podaljšanje najema prostorov v kulturnem domu do 1. avgusta. Kako in kaj po tem datumu pa nisem natančno obveščen.
Kot pravi uporabnik našega portala Jaka, je kolesarjenje na višku. Mestinjčani so prikolesarili iz Turčije, Šmarčani so se vrnili iz Švice, kjer so kolesarili ob Innu, velika večina kolesarjev pa bo vozila doma. Na vas se obračajo s prošnjo, da jih rešite ceste do Belega in zgradite kolesarsko cesto od čistilne naprave do Belega ob progi. Bodo prošnje kolesarjev uslišane?
Ja, te prošnje bodo uslišane. Sicer moram na žalost povedati, da ne v letošnjem letu. Skupaj z Občino Podčetrtek smo si želeli, da bi se v letošnjem letu srečali na meji med obema občinama z združenima kolesarskima stezama. Vendar je izgradnja na naši strani, za podčetrteško težko rečem, naletela na določene težave. Dela se projekt izgradnje kolesarske steze od čistilne naprave do Belega. Tukaj ge zdaj za urejanje lastništva zemljišč, sicer gre precej te kolesarske steze tudi po javnem dobrem, nekaj po železniškem. Moram povedati, da smo od Slovenskih železnic že dobili vsa soglasja in tudi dovoljenja za odmik od železnice. Ta dovoljenja so sedaj v dobrem tednu dni preklicali in naj bi se držali 8-metrskega odmika od železnice, kar pa pomeni, da se v enem delu približujemo tudi Šmarskemu potoku. To pa pomeni problem s strani vodarjev. Menim, da bomo ta problem rešili, steza bo. Moram reči, da se je tudi sam že zelo veselim.
Najbolj aktualna tema pred prejšnjimi županskimi volitvami je bila obvoznica okoli Šmarja pri Jelšah. Vemo, da so nekateri načrti so že bili pripravljeni, celo javno predstavljeni, a obvoznice še vedno ni. Uporabnika našega portala zanima, kdaj in kje lahko pričakujemo obvoznico? Nas pa zanima še, če imate pripravljene alternative za drugačno sprostitev prometne gneče v središču kraja?
Res je, obvoznica Šmarje je bila ena izmed glavni kritik, ne bom rekel samo koncem prejšnjega mandata in ob prejšnjih volitvah, kjer je bilo tega največ in tudi kar nekaj neprijetnega in tudi neumestnega. Vendar je tukaj treba vedeti eno stvar, Občina Šmarje pri Jelšah je za umestitev obvoznice Šmarje in za vse druge stvari, ki jih je Ministrstvo za promet oz Direkcija RS za ceste potrebovala, vse naredila. Obvoznica je umeščena v prostor preko občinskega prostorskega plana, preko javne obravnave, kjer so sodelovali tudi občani. Tu moram povedati, da se čisto vsi občani tudi niso strinjali, da bi obvoznica šla po tem koridorju. Upam, da veste, da naj bi šla obvoznica ob železniški progi od stare avtobusne postaje pri trgovini Kašča in se malo pred bencinsko črpalko Agip priključila na staro magistralno cesto. Koridor je umeščen, Slovenske železnice so tudi dale soglasje za odstranitev želeniške postaje in skladišča, vendar se je v zadnjem času pokazalo, da se na Ministrstvu oziroma sami Direkciji za ceste ne morejo uskladiti ravno zaradi umestitve ob železniški progi za delno prestavitev tira na t.i. koridor tretjega tira, ki je nekoč bil skozi Šmarje, in Slovenske železnice so dale moratorij na odstranitev železniške postaje in skladišča v Šmarju. Tako da stvar ni v naših rokah, je v rokah države. Druga stvar je umestitev tega kar zahtevnega finančnega zalogaja, ki naj bi bil okrog 7 milijonov evrov, v državni proračun. Moram pa povedati, da je v tem mandatu država iskala še kakšen možen koridor, da bi se izognila tem težavam, ampak ga niso mogli najti. Vemo, da je območje severno od Šmarja močno pozidano, da je območje varovanega kultunega spomenika dvorec Jelše, da je območje varovane narave ribniki v Dvoru in dolina Bobovškega potoka. Južna stran pa zaradi hribovitega predela ne pride v poštev. Jaz menim, da je koridor samo ta, ki ni najbolj idealen, marsikoga tudi moti. Mislim, da bo tukaj s strani države še nastal kakšen zaplet. Z mirno vestjo moram povedati, da je z naše strani narejeno vse. Ne samo, da smo obvoznico umestili, opravili smo izjemno veliko pogovorov tako s prejšnjo kot to vlado, z ministri, z direktorji Direkcije RS za ceste, pritiskali, lobirali, a se stvar precej odmika, medtem, ko bo nadvoz v Grobelnem upam šel naprej. Kako rešiti gost promet skozi Šmarje pa je vprašanje, ki bi se ga morali malo resneje lotiti, uveljaviti kakšen zavijalni pas zaradi boljše pretočnosti. Predlog, da bi zlasti pri zavoju na osnovno šolo in pri zdravstvenem domu skušali narediti zavijalca, je že bil na eni od sej Občinskega sveta čisto na začetku mandata. Tudi na tem projektu država še ni želela ničesar delati. Vseskozi se izgovarjajo, da ne bodo vlagali v razširitev ceste v samem kraju, ker bodo sredstva prihranili za izgradnjo obvoznice. Strinjam se z vsemi, ki ste slabe volje zaradi trenutne prometne situacije v Šmarju, a ko gre za državni projekt, smo čisto brez moči.
Z izgradnjo novih stanovanjskih blokov v Cankarjevi ulici ste delno rešili stanovanjsko problematiko v občini. Pojavili so se tudi zasebni investitorji, ki so zgradili bloke v Šmarju pri Jelšah in Šentvidu. Ali ponudba stanovanj v Šmarju pri Jelšah zadostuje povpraševanju?
Menim, da ponudba za trg zadostuje. Vesel sem, da so pristopili investitorji in zgradili stanovanja za trg. Vsa leta je bilo veliko povpraševanja tudi za možnosti nakupa lastniških stanovanj. Mi se v kakšne nove projekte izgradnje stanovanj za trg ne bomo podali, se pa pripravljamo na gradnjo neprofitnih stanovanj, kar smo po zakonu tudi dolžni. V Šmarju je izjemno velik interes za najem neprofitnih stanovanj. Informativnih vlog za najem imamo trenutno 30, trenutno je odprt razpis za popolnitev stanovanjske liste. Pripravljamo se na izgradnjo manjšega bloka z 10 stanovanji na začetku Cankarjeve ulice. Upam, da bomo vsaj deloma omilili stanovanjsko problematiko, deloma pa smo jo že s tem, ker smo letos dobili možnost, da smo v 6 stanovanj, ki so last Stanovanjskega sklada Slovenije, v Cankarjevi ulici v t.i. Vegradovem bloku, lahko vselili 6 prosilcev iz neprofitne liste.
Koliko neprofitnih stanovanj za mlade družine je trenutno prostih? Trenutno ni nobeno stanovanje prosto. Tudi z liste smo uspeli vseliti 7 prosilcev. Zato imamo zdaj razpisano novo listo. Zdaj bomo v vsako prosto stanovanje vselili tistega, ki bo prvi na listi. Ko bo zgrajen blok, upam da bo to konec prihodnjega leta, bo prvih 10 na listi imelo prednost. Vmes se lahko dodeli samo izjemoma, če imamo kakšno prosto stanovanje, za kakšen izjemno hud socialen problem, za katerega mora dati svoje mnenje tudi Center za socialno delo in potrditi Občinski svet.
Pred kratkim sprejeti Zakon o integriteti določa, da tudi nepoklicni javni funkcionarji ne smejo voditi drugih javnih zavodov. Vi ob županski funkciji opravljate še delo direktorja JZ Knjižnica Šmarje pri Jelšah. Kako bo ta zakon vplival na vašo odločitev o morebitni županski kandidaturi na prihajajočih volitvah?
Res je, ta zakon je sedaj bolj eksakten, kot je bil prej. Že v prejšnjem mandatu je predstavljala ta združljovst ali nezdružljivost določen problem in medijsko odmevnost. Bilo nas je 6 županov, ki smo bili hkrati direktorji javnih zavodov ali podobnih inštitucij, ki so v povezavi z občino. V prejšnjem mandatu je bilo to še možno, novi zakon pa tega ne dopušča. Sam se bom v kratkem odločil, kako bo situacija izgledala, ali bom, na obeh funkcijah hkrati več ne morem biti, ali bom v JZ Knjižnica na kakšni drugi funkciji ali delovnem mestu, ali tukaj (na občini op. a.) profesionalno ali neprofesionalno. Če se bom odločil za kandidaturo za župana, bom o tem tudi pravočasno obvestil javnost. Seveda pa je potem odvisno od izvolitve, ko se moraš odločiti, kako boš in kje boš delo nadaljeval. Menim pa, da ta stvar vseeno ni bila dobro pripravljena. Te stvari so v tujini možne. Avstrija recimo ima to možnost in ni nobenih nepravilnosti. Nadzora nad delom javnih zavodov namreč ne izvaja župan, ampak vse druge inštitucije. A zakon je sedaj sprejet in se ga bo treba držati.
v/t/f: Marko Kovačevič