Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

V Šentjurju na javni tribuni predsedniki pomladnih strank (video)


V torek, 11. maja 2010, se je v Kulturnem domu v Šentjurju odvijala javna tribuna z naslovom Dediščina DEMOSA in izzivi prihodnosti. Gostje in razpravljavci tribune so bili predsednik SDS – Janez Janša, predsednica NSi – Ljudmila Novak in predsednik SLS – Radovan Žerjav. Tribuna je potekala v okviru 20. obletnice ustanovitve DEMOSA in prvih demokratičnih volitev.

Tribuno so organizirali občinski odbori Slovenske demokratske stranke Šentjur, Slovenske ljudske stranke Šentjur in Nove Slovenije. Izpraševalka je bila Tatjana Oset profesorica umetnostne zgodovine.

 

 

Janez Janša je govoril o DEMOSU
Janez Janša je govoril o DEMOSU
Beseda je najprej tekla o obletnici ustanovitve DEMOSA (Demokratična opozicija Slovenije), ki je uspešno izvedla osamosvojitev Republike Slovenije od takratne Jugoslavije. Koalicijsko Demosovo vlado (izvršni svet), nastalo po volitvah 1990, je takrat vodil Lojze Peterle, predsednik parlamenta (takratne skupščine) je bil dr. France Bučar, obrambni minister je Janez Janša, notranji minister Igor Bavčar, zunanji minister dr. Dimitrij Rupel, pravosodni minister (takrat republiški sekretar) pa dr. Rajko Pirnat. Prve večje ideološke razlike koalicije so nastale zaradi načina lastninjenja in zakona o lastninskem preoblikovanju podjetij, ter nove ustave, sprejete konec leta 1991. Nazadnje je zaradi velikih ideoloških razhajanj in nesporazumov je demosova vlada aprila 1992 padla, novo vlado široke koalicije pa je za osem mesecev sestavil takratni predsednik LDS, dr. Janez Drnovšek.

Seveda pa so se razpravljavci dotaknili tudi aktualnih tem, arbitražnega sporazuma, ki je za Slovenijo po mnenju opozicije škodljiv in samega odnosa med državama (Slovenije in Hrvaške). Nekaj utrinkov si lahko ogledate v spodnjih video prispevkih. V zadnjem video prispevku pa so vsi trije gostje v nekaj besedah pozvali državljane, zakaj naj bi na referendumu obkrožili ne – torej proti arbitražnemu sporazumu, ki je po mnenju pomladnih strank izdaja nacionalnih interesov in razprodaja slovenskega ozemlja in morja. Zanimivo, v ospredje je bil postavljen dialog, kot prvi korak k razreševanju problemov.

Možnost dobiti odgovore na vprašanja pa so imeli tudi vsi prisotni med poslušalci, saj so gostje odgovarjali tudi na njihova vprašanja.

Radovan Žerjav o arbitražnem sporazumu in odnosih med Slovenijo in Hrvaško:

Janez Janša o arbitražnem sporazumu in odnosih med Slovenijo in Hrvaško:

 
 
Ljudmila Novak o arbitražnem sporazumu in odnosih med Slovenijo in Hrvaško:
 
 
 
Gostje so na kratko pozvali državljane, zakaj na referendumu obkrožiti “proti” arbitražnemu sporazumu:
  
 
 
 
v:t:f: Egon Horvat