Dan po dnevu mladosti sta občina Šmarje pri Jelšah, oddelek za gospodarstvo in Župnija Šmarje pri Jelšah pripravili predstavitev projekta Muzej baroka v Šmarju pri Jelšah. Slednje ima močno in bogato kulturno dediščino, posebej iz obdobja baroka. Cerkev sv. Roka z božjepotnimi kapelicami je najprepoznavnejši simbol Šmarja in prav je, da se je rodila ideja o obnovi in shrambi tega kulturnega spomenika.
Leta 1645 je bila nad gričem južno od trga zgrajena cerkev sv. Roka, ki je že ob izgraditvi imela pomembno razpoznavno vlogo, ki se ji je še povečala leta 1753, ko je bila dokončana kalvarija s kapelicami križevega pota, ki vodijo po griču do cerkve. Pot trpljenja velja za najobsežnejši pasijonski kompleks pri nas in zdi se, da je resnično premalo promovirana in izpostavljena, zato je tudi skrajni čas, da se tudi na tem področju naredi korak naprej.
Sicer je potrebno izpostaviti, da obnova šmarske Kalvarije poteka že nekaj let. Začetek obnove sega vse tja do 1989, nato se je malce ustavilo, vse do leta 2000, ko je prenova zopet “zaživela”. Zaključena bi naj bila do leta 2011. Odločitev je nanesla, da se vsi originalni kipi, ki so v fazi restavriranja, v kapelicah nadomestijo s kopijami, originali pa se muzejsko prezentirajo. Gre za kar 45 lesenih plastik, neprecenljive vrednosti, posebej za našo občino. Tako je zrasla ideja o odprtju Muzeja baroka v neposredni bližini spomeniškega kompleksa Kalvarije in cerkve sv. Roka. Na razpisu za pridobitev evropskega sredstva je občini uspelo pridobiti nepovratna sredstva v višini 345 tisoč €. Preostala sredstva so zagotovljena v proračunu občine za leto 2011.
V muzeju bo poleg originalnih kipov šmarske kalvarije možno videti tudi razne razstave in dogodke, seveda vezane na muzej in njegov namen. Površina muzeja bo merila kar 1000 kvadratnih metrov. Na sami predstavitvi je bila izrečena tudi ideja o ukinitvi ceste, ki trenutno poteka med župniščem stavbo, kjer bo muzej, tam bi naj bil nekakšen trg oz. prostor za zbiranje in druženje. Cesta na sv. Rok bi potemtakem bila speljana za “znamenitim” Šmarskih hramom in bi se cesti na sv. Rok priključila nekje med župniščem in prvo kapelo. Kalvariji bo dodana nova kvaliteta, prav tako pa se bo pospešil razvoj turizma v občini, kar seveda pomeni boljšo vključevanje kulturne dediščine v turistično ponudbo. Odgovorni za projekt se zavedajo, da gre za strokovno zelo zahtevno delo, ki preprosto ne more mimo dialoga, kompromisov, razmišljanj in sodelovanja več strok, zato so organizirali predstavitev projekta. Poleg župana in vodje oddelka za gospodarstvo Zinke Berk, so bili na predstavitvi tudi ing. arhitekture Meta Hočevar, odgovorni za zunanje projektiranje ing. Marjan Čebela, ter mnogi drugi, ki so in še bodo sodelovali pri projektu (Aleš Stopar in drugi). Nekaj predstavitev načrtov si lahko ogledate v spodnjem video-prispevku.
Seveda je po sami predstavitvi ostalo odprtih mnogo vprašanj, eno izmed pomembnih je seveda samo trženje muzeja, kateremu pa se bodo, kot so zatrdili odgovorni iz občine Šmarje, posvetili kmalu, v obliki prav v ta namen narejene študije.
Predstavitev baročnega muzeja Šmarje pri Jelšah from Egon Horvat on Vimeo.
v/t/f: Egon Horvat