Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

»Sekspres« ali seksi kreativnost na Šentjurskem


Tudi tokrat so mladi pod idejnim vodjo Vidom Slane ustvarili produkcijo iz številnih umetniških zvrsti in jo povezano z rdečo nitjo »spolnost in izraz« postavili na oder v domačem kulturnem domu. Težko bi bilo in je bilo parirati poletnemu presežku španskega večera, pa vendar je bilo vsaj dobro, če ni moglo biti najboljše … Organizira ŠKMŠ, prost vstop, od pomembnežev v občinstvu in nepripravljen na odru, a vendar kot vedno na vse pripravljen, župan Štefan Tisel.

Ideja je bila dobra, priča smo celo zelo posrečeni novi skovanki »sekspres«. Po moji interpretaciji po domače pomeni svež pristop k motiviranju mladeži v kreativnost, in sicer z vabo, ki se nanjo z veseljem pripne vsakdo – s seksom. V lični mali knjižici z istoimenskim naslovom, kjer so objavljeni produkti literarnih delavnic pod mentorstvom Milana Djakovića in dva zanimiva intervjuja – z domačo literarno legendo Radetom Vučkovcem in malo manj znanim nedomačim Vilijem Ravnjakom. Oba med drugim razsvetljujeta vsebinski vidik sekspresa in pomena besede same, pa tudi sicer sta vredna prebranja. O pesmih in o prozi ne bom sodila, navsezadnje sem celo sama prispevala košček, za katerega nisem več prepričana, da je sovpadel z namenom …

O literarnem deležu sekspresa je Milan Djaković povedal: »Dobil sem temo, sekspres, in ker je bilo premalo število udeležencev delavnic, sem spremenil prvotni načrt oziroma ga dopolnil z nekakšno spletno različico. Na srečanjih smo iskali ideje, debatirali, rezultate debat in osnutke literarnih izdelkov pa sem dobival preko spleta, jih prebiral, pokomentiral, predlagal možne izboljšave in tako naprej. Ideja je bila podobna poteku tečajev kreativnega pisanja, vendar so okoliščine proizvedle malce drugačen način dela. Vseeno moram reči, da smo se na srečanjih imeli dobro in bili kljub malemu številu udeležencev dovolj produktivni, tako da smo na koncu le zbrali kvalitetne izdelke in jih izdali v knjižici z istoimenskim naslovom. Po mojem kriteriju bi bilo sicer potrebno več urejanja, kot ga je dejansko bilo, pa vendar je dobro izpadlo. Škoda, da nismo pravočasno izbrali drugačen, boljši pristop, ki bi privabil več mladih k sodelovanju – to bomo poskusili uresničiti v prihodnje …«

Plesalke so sekspres odplesale tudi v navezi s poezijo, za Šentjur nič več revolucionarni po tovrstnih uspešnih poskusih Katke Jenšterle … O tem njihova mentorica Maja Ratej: »Tema sExpresa, torej seksualnost, je bila precej kompleksna in težko realno upovedljiva v tako kratkem času, kolikor so nam ga omogočale delavnice. Zato sem se je na plesnih delavnicah lotila skozi prizmo polarnosti, ki je neke vrste odraz in obenem tudi hranilo seksualnosti. Polarnost torej kot sprevid lastnega pola in obenem edini možen način komunikacije in sožitja z drugim polom. Prav to smo spoznavali na delavnicah modernega, izraznega plesa, pri katerih smo na specifičen način prihajali v dialog z našim telesom, spoznavali njegovo mesto v prostoru ter njegovo moč v izražanju. V plesnih točkah smo skušali predstaviti večplastnost človekove mentalitete, njegovega delovanja v odnosu ter pri lastnem izrazu. Od odkritja našega prvinskega, še-ne oblikovanega ženskega pola v prvi plesni točki smo v nekoliko zahtevnejši gibalni kombinaciji v nadaljevanju skušali predstaviti in dojeti ta naš pol kot nekoliko bolj prefinjeno izoblikovan in v jasnejšem dialogu z drugim polom. Da je gib mogoče v neko bolj subtilno govorico združiti tudi s poezijo, pa smo dokazali z improvizacijo, nastalo na podlagi poezije, ki so jo v okviru literarnih delavnic sExpresa izvedli mladi literati.«

Zelo so presenetili »muzičarji« z Matjažem Jagrom na čelu, za moj okus so bili najboljši del predstave, in sicer so manevrirali z orfovimi glasbili, pri čemer je bil izbor pesmi čista desetka … Skeči so nas kot ponavadi poskušali nasmejati in jim je večinoma uspelo, v predverju so bili razstavljeni izdelki z likovnih delavnic mentorice Nike Jazbec, nekateri zelo dobri, vsaj kar se plakatov tiče pa žal nedorasli in brez posebnega sporočila.

V vse to po mojem okusu in pričakovanjih ni pasalo preveč »voditeljsko« voditeljstvo povezovalke, še manj pa reklamni material, ki je bil hvalisav kot politični pred volitvami, vsebinsko pa predvsem »časjemajoč« in prazen … Kajpak je mlada kreativnost v vsakem primeru svojska in zeželena, tako da kot vedno kličemo po še.

E. K. / Šentjurske novice

 

V nekih preteklih časih so pri ŠKMŠ vestno opisovali svoje dogodke in jim dodajali tudi foto oz. videoutrinke. Žal jim tega več kot mesec po dogodku še ni uspelo storiti. So pa uspeli ustvariti promo video za nocojšnje brucovanje: