Sredi novembra je pričel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o orožju in s tem teči trimesečni rok za vse imetnike orožja brez dovoljenja za njegovo posest, da do 14. februarja 2010 vložijo vlogo za pridobitev ustrezne orožne listine.
Legalizacijo orožja bo moč opraviti na okencih upravnih enot, med pogoji pa je poleg polnoletnosti še ustrezno zdravstveno stanje, opravljen preizkus znanja o ravnanju z orožjem, prav tako pa ne smejo obstajati zadržki glede javnega reda in miru.
Državni organ bo po prejeti vlogi izdal izdala potrdilo, ki imetniku omogoča hrambo prijavljenega orožja na domu. Še pred tem bo moral orožje prinesti v pregled k puškarju.
Pri pregledu orožja bodo preverjali, če se podatki v vlogi ujemajo s podatki na prinesenem orožju, če ima orožje ustrezno številko, če je orožje brez prenarejanj in varno za uporabo in če je orožje preizkušeno in žigosano.
Z legalizacijo želijo omogočiti lastnikom orožja, ki ni prijavljeno in ki ne izvira iz kaznivega dejanja, dovoljeno pa ga je posedovati, da to orožje legalizirajo in zanj dobijo ustrezno orožno listino.
V okviru legalizacije je dana tudi možnost, da osebe, ki posedujejo prepovedano orožje, za katerega se v postopku legalizacije ne izda ustrezna orožna listina (avtomatsko, vojaško, eksplozivno orožje, gospodarska razstreliva itd.), to izročijo policijski postaji oziroma upravni enoti, pri čemer velja posebno opozorilo, da se eksplozivnega orožja in gospodarskega streliva ne prinaša na upravno enoto ali policijsko postajo, ampak se o tem osebno ali po telefonu obvesti policijo.
*na sliki je zbirka legalnega orožja Strelskega društva Rifnik; foto: M.O.