Ob zaključku projekta Bioregija, ki je prejšnji četrtek potekal na vrtu Ipavčeve hiše v Šentjurju, je bila vsem prisotnim predstavljena zanimiva zgodba sedmih občin od Pohorja do Bohorja, ki so se odločile, da s skupnimi močmi in naravnimi danostmi oblikujejo nov, svež produkt, s katerim se bodo predstavljale na trgu turistične ponudbe.
Več o dogajanju in ponudbi v objavi na Dobro jutro, Slovenija.
Povezava k spletnemu mestu projekta Bioregija.
Dodajamo tudi prispevek Šentjurskih novic
Bioregija, turizem, mi in denar
Prejšnji četrtek je bil na vrtu Ipavčeve hiše slovesen zaključek projekta Bioregija naravne pestrosti, ki ga je izvedla Razvojna agencija kozjansko. Ob »čudni« dopoldanski uri ob enajstih so se pod platneno streho zbrali predvsem le predstavniki ljudstva (župan, podžupani, …) in cvet šentjurskega uradništva tako z Občine kot Upravne enote.
Prireditev je sicer bila čisto simpatična, vsaka od sedmih v projekt vključenih občin je pripravila eno na domačo občino vezano točko. Lepo so prepevali, igrali, poplesavali, dobjanski župan Salobir je celo pripeljal svojo četico harmonikarjev, toda ničesar nismo slišali o tem, kaj so delali, naredili in koliko javnega denarja so porabili. Smo pa zato iz ust govorcev župana Tisla, direktorice RAK Smoletove in tudi povezovalke programa slišali kar veliko lepo zvenečih besed o lepi naravi, ekoturizmu, povezovanju, … Pa malo smo skupaj popapcali in popili, nekateri so se morda tudi kaj pametnega pomenili.
Še najbolj vsebinski je bil predstavnik vladne Turistične organizacije Slovenije Podgoršek, ki je večkrat ponovil, da regija ima potenciale, je absolutno na pravi poti, toda trend »nazaj k naravi« mora biti tudi komercialni trend. Iz potencialov je treba narediti prodajne artikle, česar pa očitno mi še ne znamo. Država nam je pripravljena dati orodja, toda zakaj in kako jih bomo porabili, moramo vedeti sami …
Če to vemo, smo vprašali vodjo projekta gospo Retuznik iz RA.
Gospa Retuznik, prosim za konkretne informacije o tem projektu.
Gre za projekt organiziranja turistične ponudbe na območjih občin Šentjur, Dobje,
Dobrna, Vitanje, Konjice, Zreče in Oplotnica. Stal je 240.000 €, 85% je sofinancirala EU, 15 % pa občine. Projekt je pripravila in izvedla RAK v preteklih dveh letih. Cilj projekta je vključevanje naravne in kulturne pestrosti te regije v ponudbo velikih turističnih subjektov. Trendi so takšni, da turisti ne iščejo več hotelov, temveč naravo s petimi zvezdicami, in mi to imamo. Iz mnogih zgodb bi radi ustvariti integralni turistični produkt, ki bo privabil organizirane goste, posameznike in manjše skupine. Naš cilj je unikatni turizem, da gostom ponudimo zgodbe in vodnike, ki jih bodo popeljali skozi njih.
Kako ste se zadeve lotili?
Najprej z usposabljanjem, z delavnicami za vodnike, za marketing in v atraktivno ponudbo tistega, kar že imamo. Postavili smo 25 dobro opaznih informativnih tabel, izdali smo izčrpno zloženko, s katero bomo šli na turistične agencije, sejme itd. Smo tako daleč, da smo v stanju naročene goste voditi in jim tudi pripraviti različne aktraktivne dogodke …
Ste bili uspešni?
Osnove smo pripravili, od danes naprej sta na vrsti promocija in trženje.
FK