Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

26. 5.: “Kje sta tolšča in poštenost?’ se sprašujejo kmetje iz Šentvida


Kmetje, kooperanti Kmetijskega kombinata Šentjur so nezadovoljni z načinom odvzemanja in merjenja tolšče v mleku. Problem ni nov in se pojavlja tudi drugod v občini. Toda kmetom v Šentvidu pri Planini, ki so na nepravilnosti že dolgo zaman opozarjali, je prekipelo.

»Prireja mleka se nam ne izplača več«, so enotno zatrdili v ponedeljek zjutraj, ko se jih je kakšnih 30 zbralo pred zbiralnico mleka. Za svoje delo hočemo pošteno plačilo in poštene odnose, sicer bomo primorani zmanjšati stalež živine, mlečne viške pa zlivati svinjam v korito.«

Kmetje se čutijo ogoljufane pri odvzemanju tolšče, saj prihaja do razlik, ki znašajo od pol do odstotka, kar se vsakemu posebej finančno močno pozna. Svoje probleme so predočili predstavnikom občine Kmetijskega kombinata in celjskih mlekarn. »Recite temu štrajk, izsiljeni sestanek, punt ali prekinitev dela, to sploh ni pomembno, saj mi za svojim dejanjem stojimo moralno in materialno«, so bili odločni kmetje in zahtevali: »Mleko želimo imeti plačano po individualnih odvzemih vzorcev, saj potem ne bo prihajalo do razlike med merjeno in obračunano vrednostjo tolšče v mleku. Merjenje se naj opravlja večkrat, in sicer v prisotnosti enega od predstavnikov kmetov. Zamenjati je treba mlečnega kontrolorja iz kombinata. Skupaj z mlekarno in inšpektorji iz občine naj steče akcija kontrole maščobe v mleku. Poleg tega pa je treba razčleniti postavko na obračunskem listu: ostali pribitki.«

Toda problem merjenja maščobe v mleku je bil samo pika na »i« še drugim nezadovoljstvom kmetov iz Šentvida.
Ti se namreč še zdaleč ne strinjajo, da so njihova zemljišča okarakterizirana kot nižinska in ne hribovska zemlja, kar spet nosi s seboj finančne razlike pri višini premij za živino in mleko.

Skoraj pričakovati je bilo, da bo pogovor nanesel tudi na odkupne cene živine. »Kaj ne živimo v eni deželi« se je oglasil eden od prisotnih, »pa so cene živine onkraj Sotle višje za 40 ali 50 dinarjev po kg.«

Vedo, da vsem tudi Kmetijski kombinat, oziroma kooperacija ne more biti kos čez noč, a so hkrati prepričani, da bi se dalo marsikaj urediti tudi z večjim posluhom za kmeta.

Izpred zbiralnice mleka so se opoldne kmetje razšli z dano obljubo, da bodo mlekarne in kombinat prisluhnili njihovim zahtevam, saj so zainteresirani za njihove pridelke. Kmetje pa od svojih zahtev ne nameravajo odstopiti in bodo odslej še bolj skrbno bdeli nad morebitnimi nepravilnostmi

Novi tednik, 26. 5. 1983