Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Predstavitev knjige Lüčka sred jive sveti


Sredi minulega tedna je na gradu Podsreda potekala predstavitev knjige Lüčka sred jive sveti, katere avtorica je Olimčanka Špela Pepevnik. V knjigi je s pomočjo Karmen Oset, ki je prispevala gradivo h knjigi, zbrala povedke s širšega Kozjanskega.

Gre za 39. knjigo, ki je izšla v zbirki Glasovi, pri Celjski Mohorjevi družbi. Strokovna urednica zbirke Glasovi je dr. Marija Stanonik, ki je bila, poleg ilustratorja mag. Petra Krivca, gostja večera. Govorcema se je pridružil tudi župan Peter Misja, ki je poskrbel, da je Občina Podčetrtek podprla izid knjige. Večer je popestril tudi mladi harmonikar Luka Tacer, učenec OŠ Podčetrtek. V uri in pol trajajoči predstavitvi je avtorica skušala obiskovalcem približati slovstveno folkloro kozjanske pokrajine. Sprehodili so se skozi uvodna poglavja knjige in se nasmejali ob branju bajčnih, strašljivih, razlagalnih, vražljivih, legendnih, roparskih, šaljivih idr. povedk.

Desno avtorica knjige, v ozadju ilustrator mag. Peter Krivec in urednica dr. Marija Stanovnik
Desno avtorica knjige, v ozadju ilustrator mag. Peter Krivec in urednica dr. Marija Stanovnik

Špela je ponosna, da so povedke, ki so sad dolgotrajnega dela na terenu in pred računalnikom, zapisane v knjigi, predvsem pa, da se ohranja bogato folklorno gradivo informatorjev, ki radi pripovedujejo in so pomagali pri nastanku knjige. Iz zbranega in zapisanega folklornega gradiva je razvidno, da je slovstvena folklora na Kozjanskem še vedno živa, čeprav je krog pripovedovalcev vse ožji. 

Predstavitvi knjige so prisotni z zanimanjem prisluhnili
Predstavitvi knjige so prisotni z zanimanjem prisluhnili

V knjigi so sicer pravljice in povedke ločene, slednje so glede na motive razvrščene v dvanajst razdelkov – bajčne povedke, strašljive povedke, coprniške povedke, vražljive povedke, razlagalne povedke, legendne povedke, zgodovinske povedke, socialne povedke, roparske povedke, etnološke pripovedi, anekdote in šaljive povedke. V zbranem gradivu je nekaj variant istih pripovedi, ki bralcu omogočijo širšo, bolj celovito predstavo o snovi. Folklorne pripovedi so zapisane v narečju in poleg vsebine odkrijejo tudi narečno podobo pokrajine. Območje raziskovanja je zajelo govore srednještajerskega in kozjansko-bizeljskega narečja.  

Vsekakor gre za knjigo, ki bo našla mesto v marsikateri domači zbirki, njena prava vrednost pa se bo izkazala v prihodnosti, ko bo ustno gradivo skoraj ali v celoti pozabljeno.

t/f: Š.P.

Vir: Emka.si