Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Glasbeno poletje na gradu Podsreda


V nedeljo, 07. julija so z uvodnim koncertom profesorjev na gradu Podsreda pričeli z dvema seminarjema, ki v tem tednu sočasno potekata na gradu Podsreda in sicer sta to seminar za flavto in seminar za trobento.

Seminar za flavto poteka pod vodstvom profesorja Mateja Grahka, korepetitor na seminarju pa je Tadej Horvat. Prof. Matej Grahek, rojen leta 1974 v Trbovljah, je solo flavtist Slovenske filharmonije, profesor na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana in docent za flavto na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer je tudi opravil podiplomski študij pri prof. Fedji Ruplu. Dve leti se je izpopolnjeval na salzburškem Mozarteumu pri prvi dami flavte Ireni Grafenauer. V času študija je prejel vrsto prvih nagrad na tekmovanjih mladih glasbenikov v Sloveniji in tedanji Jugoslaviji, leta 2001 pa je bil finalist mednarodnega tekmovanja EBU v Bratislavi.

S pihalnim kvintetom ArtVento se je v letu 2006 uvrstil v četrtfinale (med 8 najboljših) na mednarodnem tekmovanju ARD v Münchnu. Solistično nastopa z orkestrom Slovenske filharmonije, Big bandom RTV Slovenija, sodeluje pa tudi z različnimi komornimi skupinami, s katerimi nastopa doma in v tujini (Avstrija, Italija, Nemčija, Hrvaška, Srbija, Madžarska, Češka, Nizozemska, Španija in ZDA). Snema za arhiv RTV Slovenija, Aquarius Records in nemško založbo Verlag. Izdal je sedem zgoščenk, od tega štiri solistične: Opus di Jazz s pianistom Tomažem Petračem (ZKP-2000), za katero je prejel nagrado „Zlati petelin” v kategoriji komorne glasbe, Night Birds (ZKP-2003) z Big bandom RTV Slovenija, z Vito Žuraj (samozaložba-2003) skladbo Tango, Koncerti za flavto in orkester z orkestrom Slovenske filharmonije (2005), Pihalni trio Slovenske filharmonije (DSS – 2007), Duo Tvrtko Sarić, kitara & Matej Grahek ….and then turn to the Mountain…. (Aquarius Records-2008), Pihalni kvintet ArtVento (Verlag-2008).

Seminar za trobento pa vodi profesor Jure Gradišnik, ki je diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Stanka Arnolda, je dobitnik mnogih nagrad na domačih tekmovanjih, med drugim tudi štipendije Yamaha leta 2003. Že med študijem je postal trobentač SNG Opera in balet Ljubljana.

 

Aktivno sodeluje še z drugimi orkestri (Festival Maribor, No Borders Orchestra), različnimi komornimi sestavi: v trobilnem kvintetu Festine, v triu Seraphim, v duetu (M. Gamboz Gradišnik – harfa ), od leta 2004 je redni član Komornega orkestra solistov DSS, s katerim je izvedel in posnel mnogo novitet slovenskih skladateljev. Redno se udeležuje mojstrskih tečajev priznanih trobentačev, kot so: J. Thompson, B. Nilson, B. Shew, A. Vizzutti, F. Reinhold, …

Leta 2008 je bil sprejet na Mozarteum v Salzburgu, kjer se je dodatno izobraževal v razredu prof. Hansa Ganscha.

Kot solist je nastopil s simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije, orkestrom Slovenske vojske, komornim orkestrom Festivala Maribor, orkestrom SNG Opera in balet Ljubljana in z orkestrom Slovenske filharmonije.

Od leta 2004 poučuje v glasbeni šoli v Zavodu sv. Stanislava, 2011 pa je postal asistent red. prof. Stanka Arnolda na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Gradišnik je bil od 2003-2012 solo trobentač orkestra SNG Opera in balet Ljubljana, sedaj pa je zaposlen kot solo trobentač simfoničnega orkestra RTV Slovenija.

Seminar za trobento zaključujejo že to sredo, 10. julija 2013 ob 18. uri, z zaključnim koncertom udeležencev seminarja za trobento.

V soboto, 13. julija 2013 ob 18. uri, pa se zaključuje tudi seminar za flavto z zaključnim koncertom udeležencev seminarja za flavto.

Vstop je prost.

V letošnjem letu bodo v Kozjanskem parku na gradu Podsreda izvedli pet glasbenih seminarjev in sicer seminar za klarinet, flavto, trobento, saksofon in violončelo. Udeleženci seminarjev prihajajo iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine in Madžarske.

Vir in foto: JZ Kozjanski park